Projekty przepisów, które umożliwią absolwentom studiów prawniczych reprezentowanie stron przed sądami cywilnymi i administracyjnymi, trafią do pierwszego czytania w Sejmie.
Chodzi o propozycję Stowarzyszenia Doradców Prawnych przyjętą jako inicjatywa ustawodawcza przez sejmową komisję "Przyjazne państwo" oraz drugi, niemal identyczny projekt autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości.
Zgodnie z proponowaną w nich zmianą przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B228E62D043FDFEC70E1A820B679EE38?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego [/link]oraz [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=734A8349B2E32AB6D377FCAF368BF477?id=166935]prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi[/link] pełnomocnikami w obu rodzajach procesów mogliby być magistrowie prawa (z wyjątkiem spraw rodzinnych).
– Ponieważ chodzi o projekty zmian kodeksów, to zgodnie z regulaminem Sejmu ich pierwsze czytanie powinno się odbyć na plenarnym posiedzeniu – informuje Wojciech Gajos z SDP.
Projekty są już u marszałka Sejmu i czekają tylko na nadanie im numeru sejmowego druku. Przez chwilę jednak ich los był niepewny, ponieważ pojawiły się wątpliwości, czy są zgodne z konstytucją. Podnieśli je przedstawiciele korporacji adwokackiej i radcowskiej oraz sejmowi eksperci od legislacji.