Już w piątek 30 sierpnia ponad 740 tys. emerytów i rencistów otrzyma czternastą emeryturę. Łącznie do wypłaty świadczenia uprawnionych jest 8,9 mln osób, w tym aż 6,4 mln z nich przysługuje ono w pełnej wysokości. Na jakich zasadach przyznawana jest 14. emerytura? Kto jej nie dostanie?
Ruszają wypłaty 14. emerytury
Czternasta emerytura wypłacana jest z urzędu, co oznacza, że aby ją dostać, nie trzeba składać wniosku. Otrzymuje się ją razem z emeryturą, rentą czy innym długoterminowym świadczeniem, a miesiącem jej wypłaty jest w tym roku wrzesień.
Wypłaty ruszają jednak już 30 sierpnia, ponieważ 1 września wypada w niedzielę. Podobnie sytuacja wygląda z niedzielą 15 września. Osoby, którym tego dnia wypłacane jest świadczenie, otrzymają je już w piątek 13 września. Pozostałe zwyczajowe terminy wypłat przez ZUS rent i emerytur, a tym samym „czternastek”, pozostaną we wrześniu bez zmian i będą to: 5., 6., 10., 20. i 25. dzień miesiąca.
Czytaj więcej
Osoby, które pełniły funkcję sołtysa i spełniają warunki zawarte w ustawie, mogą wnioskować o świadczenie pieniężne z tego tytułu, które przyznawane jest wraz z emeryturą. Ile wynosi dodatek i co trzeba zrobić, by go otrzymać?
Zasady przyznawania 14. emerytury
Pełna wysokość „czternastki” równa jest wysokości minimalnej emerytury. Obecnie wynosi więc 1780,96 zł brutto, czyli 1492,67 zł netto. Dokładna wysokość świadczenia uzależniona jest jednak od wysokości świadczenia podstawowego.