Kapitał początkowy osób, które przepracowały przed reformą mniej niż pół roku, powinien być więc wyliczany na podstawie okresów składkowych i nieskładkowych. Tylko część socjalna może zostać pominięta.
W 2005 r. zwracała na to uwagę Agnieszka Chłoń-Domińczak, wówczas wiceminister pracy i polityki społecznej. Jej zdaniem z przepisu art. 174 ust. 9 ustawy o emeryturach i rentach z FUS wynika, że obliczenie części socjalnej możliwe jest tylko wtedy, gdy staż ubezpieczeniowy wynosi co najmniej sześć miesięcy i jeden dzień. Ten przepis ma jednak zastosowanie wyłącznie do części socjalnej. Nie ma więc żadnego uzasadnienia odmowa ustalenia kapitału początkowego dla osoby, która wskazała podstawę wymiaru kapitału początkowego i udowodniła co najmniej jeden pełny miesiąc okresu składkowego.
W 2006 r. resort pracy zmienił jednak zdanie i uznał, że odbieranie niektórym ubezpieczonym prawa do kapitału początkowego jest prawidłowe.
Osoby, które przepracowały przed 1999 r. mniej niż pół roku, mogą się odwołać od decyzji ZUS do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.
OPINIA
Magdalena Zwolińska, adwokat z kancelarii Raczkowski i Wspólnicy