Wysokość świadczeń emerytalnych jest zależna od wysokości indywidualnych składek ubezpieczonych. Są ewidencjonowane dopiero od 1999 r. Do ustalenia wysokości emerytury należy więc obliczyć tzw. kapitał początkowy.
– Kapitał początkowy to teoretyczna składka na ubezpieczenie społeczne sprzed reformy emerytalnej – wyjaśnia mec. Magdalena Zwolińska, adwokat z kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.
Aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych mógł wyliczyć kapitał początkowy, należy najpierw wystąpić z wnioskiem w tej sprawie (druk ZUS Kp-1). Trzeba także wypełnić kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (druk ZUS Rp-6). To jeszcze nie wszystko.
Występując o wyliczenie kapitału początkowego, zainteresowany musi przedłożyć świadectwa pracy sprzed 1999 r. oraz zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu od pracodawcy (druk ZUS Rp-7).
Potwierdzeniu okresów zatrudnienia mogą także służyć legitymacje ubezpieczeniowe z wpisami od pracodawcy, umowy o pracę, powołania, wpisy w starych dowodach osobistych czy pisma kierowane przez zakład pracy do pracownika w czasie zatrudnienia.