Sprawa zainicjowana została odesłaniem prejudycjalnym Sądu Apelacyjnego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku, rozstrzygającego spór Janiny Wencel przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku (sygn. sprawy: C-589/10).
Okoliczności sprawy
Janina Wencel, obywatelka polska, urodzona w 1930 r., jest zameldowana od 1954 r. w Białymstoku. Jej mąż, również obywatel polski, po ich ślubie w 1975 r. osiedlił się we Frankfurcie nad Menem (Niemcy), gdzie był zameldowany na pobyt stały i związany stosunkiem pracy obejmującym opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne. Od 1984 r. pobierał rentę z tytułu niezdolności do pracy w Niemczech. J. Wencel często przyjeżdżała do męża do Niemiec. Zgodnie z potwierdzeniem zameldowania wydanym przez urząd miasta we Frankfurcie nad Menem J. Wencel przebywała stale od 1984 r. w Niemczech. Uzyskała tam zezwolenie na pobyt stały, jednak nigdy nie podjęła tam pracy. Od 1984 do 1990 r. była zatrudniona jako opiekunka do dziecka u swojego syna w Polsce. Decyzją ZUS z 1990 r. J. Wencel nabyła z tytułu przebytych w Polsce okresów ubezpieczeniowych prawo do polskiej emerytury. Od czasu śmierci męża w 2008 r. niemiecka instytucja ubezpieczeniowa wypłacała jej rentę wdowią przyznaną jej m.in. z powodu zamieszkiwania w Niemczech. Obecnie stale mieszka w Polsce wraz z synem, synową i wnukami.
W 2009 r. ZUS uzyskał informację, że J. Wencel była zameldowana na pobyt stały zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Opierając się na oświadczeniu z 2009 r., w którym J. Wencel podaje, że zamieszkuje w Niemczech, spędzając wszystkie urlopy, święta i wakacje w Polsce, ZUS wydał dwie decyzje na podstawie ustawy o emeryturach. Pierwszą z tych decyzji ZUS uchylił decyzję z 1990 r. o przyznaniu emerytury oraz wstrzymał jej wypłatę. Zdaniem ZUS na mocy umowy z 1975 r. instytucja ubezpieczeniowa państwa miejsca zamieszkania wnioskodawcy jest wyłącznie właściwa do rozpatrzenia wniosku o emeryturę. Jako że J. Wencel miała stałe miejsce zamieszkania w Niemczech, nie przysługiwało jej prawo do emerytury z polskiego systemu ubezpieczeń. Drugą z decyzji ZUS zobowiązał J. Wencel do zwrotu nienależnie pobranej emerytury za okres ostatnich trzech lat.
W 2010 r. J. Wencel odwołała się od obu decyzji do Sądu Okręgowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku, podnosząc naruszenie przepisów prawa Unii dotyczących swobody przemieszczania się i pobytu. We wrześniu 2010 r. sąd ten oddalił odwołania. J. Wencel wniosła apelację od tego wyroku.
Sąd Apelacyjny – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku, który skierował do Trybunału pytania prejudycjalne w omawianej sprawie, zmierza do ustalenia m.in., czy w świetle ustanowionej prawem UE swobody przemieszczania się i przebywania w państwach członkowskich, w przypadku osoby mającej dwa zwykłe miejsca zamieszkania w dwóch państwach członkowskich i otrzymującej rentę rodzinną w jednym państwie, a emeryturę w drugim państwie, możliwe jest zniesienie, zmniejszenie, zmiana lub zawieszenie jednego z tych świadczeń ze względu na to, że uprawniony zamieszkuje na terytorium innego państwa członkowskiego.