Co piąte z 36,7 tys. ogłoszeń opublikowanych w ostatnich tygodniach (od 16 marca do 14 kwietnia) na portalu rekrutacyjnym Pracuj.pl było skierowane do sprzedawców. Szukały ich głównie sklepy spożywcze i drogerie, bo wiele z nich pilnie potrzebuje teraz ludzi na zastępstwo dla nieobecnych w czasie narodowej kwarantanny pracowników.

Na wzmożoną aktywność rekrutacyjną w handlu - na czele z dużymi sieciami supermarketów i dyskontów - zwracał też niedawno uwagę serwis Handelextra.pl. Wśród firm, które szukają rąk do pracy na dużą skalę wymieniał np. sieć Lidl, gdzie w kwietniu ruszyły rekrutacje na nowe stanowisko „pracownik wsparcia sprzedaży”, krajową GK Specjał, sieć Tesco, która w ostatnich tygodniach zatrudniła prawie 700 osób m.in. w obsłudze zamówień internetowych, i giełdową Grupę Eurocash. Ta ostatnia w kwietniu rozpoczęła kampanię rekrutacyjną ponad 2 tys. pracowników - zarówno do swoich sklepów, jak też hurtowni spożywczych i centrów dystrybucyjnych.

Jak jednak zwraca uwagę Aleksandra Skwarska, rzecznik Grupy Pracuj, właściciela Pracuj.pl, pomimo największej liczby ofert, sprzedawcy i tak mieli teraz mniejszy wybór propozycji niż rok wcześniej, gdy 30 proc. ogłoszeń (których też było więcej niż obecnie) dotyczyło pracy w handlu.

Bardziej stabilny jest rynek pracy dla specjalistów IT, do których kierowano 17 proc. ogłoszeń (czyli ponad 6,2 tys.) opublikowanych w ostatnich czterech tygodniach na Pracuj.pl. Według analizy portalu, w tej grupie najlepiej widać przejście na zdalną rekrutację, którą przewiduje niemal połowa 46 proc. ofert pracy dostępnych na Pracuj.pl

Trzecią najczęściej poszukiwaną grupą kandydatów byli specjaliści ds. finansów, którzy w ostatnich tygodniach mieli do wyboru prawie 3,7 tys. ofert. Zaraz za nimi uplasowali się pracownicy fizyczni (poszukiwani m.in. w centrach logistycznych i magazynach), do których kierowano prawie 3 tys. ofert., co w skali kraju nie jest jednak znaczącą liczbą.