Restart z Brukselą pomoże PiS?

Naprawa relacji z Komisją Europejską jest powiązana ze startem wiosennej ofensywy partii Jarosława Kaczyńskiego. I początkiem kampanii samorządowej. Taki jest przynajmniej plan obozu rządzącego.

Aktualizacja: 27.03.2018 22:06 Publikacja: 26.03.2018 19:12

Restart z Brukselą pomoże PiS?

Foto: AFP

Jak wynika z naszych informacji, czynnikiem, który mógł wpłynąć na decyzje kierownictwa PiS o zaprezentowaniu ustępstw, były też analizy dotyczące m.in. elektoratu centrowego. Nasi rozmówcy znający sytuację przekonują, że z badań zamówionych przez partie wynikało, że przedłużanie się konfliktu z KE negatywnie wpływa właśnie na wyborców centrum i ich poparcie dla obozu rządzącego.

PiS w planie strategicznego zwrotu uważnie analizuje też kalendarz. Kolejne posiedzenie Sejmu planowane jest na 11–12 kwietnia, a Rada ds. Ogólnych UE zajmie się Polską 17 kwietnia. Jak przekonują nasi rozmówcy z PiS, to właśnie wtedy Sejm zajmie się zmianami w ustawach zaprezentowanymi w ubiegłym tygodniu. W toku prac legislacyjnych pojawią się zapewne dalsze poprawki. Bo PiS musi brać też pod uwagę – poza Brukselą – pojawiające się zastrzeżenia Pałacu Prezydenckiego. W tej chwili przedstawiciele prezydenta Andrzeja Dudy zachowują ostrożny optymizm. – Te zmiany nie idą w złym kierunku. Nie wypaczają całej reformy wymiaru sprawiedliwości. Jest zastrzeżenie w sprawie procedury przechodzenia sędziów w stan spoczynku – stwierdził w poniedziałkowym „Salonie Politycznym Trójki" Krzysztof Łapiński, rzecznik prezydenta.

Zmiana sytuacji w sporze z KE może mieć też wpływ na sytuację w kraju w rywalizacji z opozycją. PiS liczy na to, że wygaszenie konfliktu z Brukselą zabierze tlen politycznej konkurencji i wzmocni pozycję premiera Mateusza Morawieckiego po trudnych pierwszych 100 dniach rządu. – Tym konfliktem opozycja się żywi – podkreślał w niedzielę Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta. Rozwiązanie sporu miałoby też pomóc w budowaniu mocniejszej pozycji samego Morawieckiego. I będzie przedstawiane jako realizacja planu, w którym jego powołanie na stanowisko miało doprowadzić do redukcji międzynarodowego napięcia wobec Polski.

Rząd szykuje już zresztą grunt pod takie przedstawienie sprawy. – Premier Morawiecki już dzisiaj odniósł sukces, ponieważ wytworzył gotowość po drugiej stronie stołu – mówił w poniedziałkowym programie „RZECZoPOLITYCE" wiceszef MSZ Konrad Szymański o stanie negocjacji.

Stratedzy PiS liczą też na to, że nowe otwarcie w relacjach z Brukselą ułatwi start kampanii samorządowej, który planowany jest na połowę kwietnia. Wtedy być może odbędzie się m.in prezentacja kandydatów w największych miastach oraz rozpoczęcie objazdu kraju przez kluczowych polityków, o czym wcześniej informowała już „Rzeczpospolita".

Poza zaproponowanymi przez PiS zmianami lista postulatów KE z 20 grudnia 2017 roku obejmuje też wyeliminowanie skargi nadzwyczajnej w ustawie o Sądzie Najwyższym, zmiany ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, tak aby nie przerywano kadencji członków Rady i aby nowy system gwarantował ich wybór przez środowisko sędziowskie, wyeliminowanie swobody decyzyjnej ministra sprawiedliwości, jeśli chodzi o mianowanie prezesów sądów, a także przywrócenie niezależności i wiarygodności Trybunału Konstytucyjnego, tak aby prezes i wiceprezes byli wybierani zgodnie z prawem. Na razie Rada dyskutuje sprawę Polski, głosowania jeszcze nie zapowiedziano. Komisja może więc wycofać się z procedury, jeśli uzna zmiany wprowadzone przez Polskę za satysfakcjonujące.

Polityka
Karol Nawrocki miał opiekować się Jerzym Ż. Opublikowano dokument sprzed lat
Polityka
Papież Leon XIV. Polscy politycy ślą gratulacje
Polityka
Szymon Hołownia: Rafał Trzaskowski chce mnie zakneblować miłością
Polityka
Polscy miłośnicy Władimira Putina pomogą ambasadorowi Rosji
Polityka
Najnowszy sondaż. Jak sprawa mieszkania wpłynęła na preferencje wyborców?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku