Obecność Haliny Szymańskiej i Pawła Muchy na liście do zachodniopomorskiego sejmiku nie jest zaskoczeniem, bo oboje są radnymi od wielu lat. Szymańska to szefowa Kancelarii Prezydenta, która zastąpiła na tym stanowisku Małgorzatę Sadurską. Paweł Mucha to jej zastępca, który zajmuje się kluczowymi sprawami w kancelarii, m.in. zmianami w wymiarze sprawiedliwości.

„Jestem niezwykle dumny, że od 12 lat mam Państwa poparcie, aby skutecznie zabiegać jako radny o dobro Pomorza Zachodniego" – napisał niedawno na Facebooku Mucha, który radnym jest od 2006 roku. W 2015 został doradcą społecznym prezydenta Andrzeja Dudy, a następnie zastępcą szefowej jego kancelarii. Obydwoje są jedynkami PiS w okręgach sejmikowych w woj. zachodniopomorskim.

Czytaj także: Kosmiczne pomysły w kampanii wyborczej

PiS stawia na znane nazwiska, by zwiększyć szanse na przejęcie regionów. W woj. zachodniopomorskim i 14 innych województwach jest obecnie w opozycji.

Wiele z wyścigów lokalnych umyka jednak uwadze mediów ogólnokrajowych, nawet jeśli kandydują znani politycy.

– Całą uwagę przyciąga starcie Jaki–Trzaskowski w Warszawie – przyznaje nasz rozmówca z partii. Tymczasem np. w Radomiu o fotel prezydenta stara się Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej. A w Piekarach Śląskich o prezydenturę walczy Jerzy Polaczek, były minister transportu w latach 2005–2007. Polaczek urodził się w Piekach i rywalizuje z urzędującą od 2006 r. Sławą Umińską-Duraj, która 12 lat temu startowała z poparciem PiS.

Politycy PiS podkreślają, że liczba ich kandydatów – ponad 33 tysiące – jest największa ze wszystkich komitetów ogólnokrajowych. Natomiast politycy Koalicji Obywatelskiej (10 730 osób) zwracają uwagę, że kilkanaście tysięcy osób z Koalicji startuje w wyborach z lokalnych komitetów.

Rozmówcy z partii Jarosława Kaczyńskiego podkreślają też, że w tym roku partia postawiła na młodych – i nie tylko z PiS, ale też z ugrupowań koalicyjnych. Przykładem mogą być kandydaci w wyborach na różne szczeble samorządu w Warszawie. Np. w dzielnicy Bielany w jednym z okręgów startuje Jan Strzeżek, szef młodzieżówki partii Jarosława Gowina.

Młodzi kandydaci startują też do Rady Warszawy i rad innych miast. Wielu partia wystawiła do walki o prezydentury. Poza Patrykiem Jakim (rocznik 1985) startują m.in. Michał Wypij w Olsztynie, Jakub Banaszek w Chełmie czy Kacper Płażyński w Gdańsku.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ