Morawiecki podczas minionego weekendu gościł w Kujawsko-Pomorskiem, firmując kandydatów PiS do samorządów. W jego przemówieniach mało było wiążących obietnic dla regionu, za to wiele wychwalania własnej partii, jej dokonań oraz dogryzania opozycji. I w Bydgoszczy, i w Toruniu szef rady ministrów odwoływał się do twórczości Republiki, która w latach 80-tych była jednym z najchętniej słuchanych polskich zespołów.

Artyści zaczęli grać wspólnie w Toruniu w 1981 r. Mimo trudnych czasów nie uciekali od politycznych tematów. Po reaktywacji grupy w latach 90-tych wydali wydali jeszcze kilka albumów, w tym "Republikę marzeń". Mimo że jej lider Grzegorz Ciechowski ostatnie lata życia spędził w stolicy, to kapela do dziś jest kojarzona przede wszystkim z grodem Kopernika.

Goszczący tam w niedzielę Morawiecki pod pomnikiem astronoma powiedział: - Z tego miasta pochodzi jeden z moich ulubionych zespołów rockowych. Pamiętam bardzo dobrze zespół Republika. Pamiętacie refren "Republika marzeń". To my, Prawo i Sprawiedliwość, Zjednoczona Prawica walczymy o Rzeczpospolitą naszych marzeń. O to, żeby była to Rzeczpospolita dumna jak polska husaria i szczęśliwa jak uśmiech dziecka.

Po tych słowach premier krzyknął do tłumu "pierniki dostałem, dziękuję bardzo" i skończył swoje przemówienie - podaje Onet.

Jak poinformował na swojej stronie portal Tylko Toruń, jeden ze współzałożycieli Republiki odniósł się na Facebooku do słów Mateusza Morawieckiego. Gitarzysta Zbigniew Krzywański napisał: "Panie Morawiecki, ciekawa interpretacja twórczości Republika. I tak cieszę się, że nie oświadczył Pan, że był założycielem naszego zespołu i pisał Pan teksty. Cała twórczość Republiki nie ma nic wspólnego z tym co Pan mówi i robi".