- Jeśli wystąpi porozumienie koalicyjne między PO a PSL i jeszcze może kimś, to okaże się, ku zaskoczeniu PiS, że wprawdzie wygrał wybory, ale nie rządzi - powiedział Miller w TOK FM. - PiS ma niewielką zdolność koalicyjną, a to się mści w takich przypadkach - zaznaczył. Jak podkreślił były premier, jego zdaniem, pozycja Mateusza Morawieckiego będzie zależała od tego, w ilu sejmikach będzie rządzić, a nie od tego, ile PiS głosów otrzyma.

 

Polacy głosowali. Obserwuj relację "Rzeczpospolitej"

Leszek Miller powiedział także, że wynik PiS uzyskany w wyborach samorządowych może wskazywać, że partia Jarosława Kaczyńskiego może przegrać wybory parlamentarne. 

- Ta refleksja jest bardzo ważna, ponieważ politycy zachowują się inaczej, kiedy dopuszczają możliwość przegranej, a inaczej kiedy ją wykluczają. Żadna ekipa nie starała się przekraczać czerwonej linii, poza którą jest łamanie konstytucji, walka z niezawisłością sądów. Bo wszyscy zdawali sobie sprawę, że przyjdzie dzień, kiedy będzie trzeba odejść. A za tego rodzaju skandaliczne przypadki łamania prawa, odchodzenia od modelu demokracji liberalnej, potem się płaci - powiedział Miller w TOK FM.

Jak zaznaczył Miller, "od wczoraj PiS zdaje sobie sprawę, że może przegrać wybory parlamentarne". - To może mieć dobry wpływ. PiS może zarzucić rozmaite awanturnicze rozwiązania - zaznaczył.