Referendum odbędzie się tego samego dnia, co wybory prezydenta Irlandii. Dotyczyć będzie wykreślenie słowa "bluźnierczy" z artykułu 40 konstytucji. artykuł ten głosi, że wśród przestępstw, które powinny być karane zgodnie z prawem, powinny znaleźć się m.in. bluźniercze treści.

Jak zaznacza CNN mimo że przepis ten widnieje w konstytucji od 1937 roku, w Irlandii nigdy nie skazano nikogo za bluźnierstwo.

W 1995 roku wszczęto sprawę w związku z oskarżeniem o bluźnierstwo przeciwko gazecie "Sunday Independent", która wydrukowała karykaturę członków rządu, którzy odmawiają przyjęcia komunii. Irlandzki Sąd Najwyższy oddalił jednak pozew stwierdzając, że choć bluźnierstwo teoretycznie jest przestępstwem, to jednak nie ma przepisów, które pozwalają za nie ukarać.

Dopiero w 2009 roku w tzw. Defamation Act określono, że karą za bluźnierstwo jest grzywna w wysokości do 25 tys. euro.

W 2017 roku irlandzka policja wszczęła postępowanie ws. brytyjskiego komika i aktora Stephena Fry'a, w związku z jego wypowiedziami na antenie irlandzkiej telewizji. Fry nazwał w tej rozmowie Boga "głupim" i uzasadnił to "stworzeniem świata pełnego niesprawiedliwości i bólu". - Bóg, który stworzył ten Wszechświat - jeżeli został on stworzony przez Boga - był prawdziwym szaleńcem, całkowitym szaleńcem. Zupełnie samolubnym - mówił Fry.

Ostatecznie postępowanie w sprawie Fry'a został umorzone, ale doprowadziło do wszczęcia debaty na temat bluźnierstwa w Irlandii.

CNN podaje, że obecnie jest 71 państw, które w swoich systemach prawnych przewidują kary za bluźnierstwo.