fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Hiszpania: Aktor stanął przed sądem za bluźnierstwo. "Kpił z Boga"

AFP
Hiszpański aktor Willy Toledo, złożył zeznanie przed sądem w związku z oskarżeniem go o bluźnierstwo. Sprawa budzi niepokój obrońców wolności słowa w Hiszpanii.

Toledo jest oskarżony w związku z wpisem w mediach społecznościowych sprzed roku. W środę mężczyzna został aresztowany w Madrycie, po tym jak dwa razy nie stawił się przed sądem mimo wezwania. Po tym jak złożył zeznania przed sądem został zwolniony bez konieczności wpłacania kaucji.

Sprawa dotyczy wpisu na Facebooku z 2017 roku, w którym Toledo bronił trzech kobiet oskarżonych o bluźnierstwo za zorganizowanie kpiącej z religii procesji, w czasie której niosły m.in. gigantyczną waginę.

Toledo w swoim wpisie wyrażał się pogardliwie o Bogu i Maryi Dziewicy.

Doniesienie na Toledo złożyło Hiszpańskie Stowarzyszenie Prawników Chrześcijan, które zarzuciło aktorowi "ośmieszanie Boga i Maryi Dziewicy".

48-letniego aktora broni m.in. Javier Bardem, znany hiszpański aktor i zdobywca Oscara. Bardem stwierdził, że Hiszpanii grozi powrót do "represyjnej epoki rządów Franco".

Po wysłuchaniu Toledo sąd zadecyduje, czy w sprawie toczyć się będzie proces.

Osobom, które zostaną uznane za winne bluźnierstwa grozi w Hiszpanii grzywna.

Toledo w przeszłości bronił reżimów komunistycznych na Kubie i w Wenezueli. Podczas składania wyjaśnień przed sądem apelował do sędziego, aby umorzył sprawę. Po wyjściu z sądu Toledo przekonywał, że Kodeks karny, w którym znajdują się przepisy mówiące o obrazie uczuć religijnych jest godny kraju trzeciego świata.

Źródło: thelocal.es
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA