Reklama

Wybory do PE: Tracą chadecy, tracą socjaliści

Europejska Partia Ludowa będzie mieć w nowym PE ok. 179 mandatów, o ok. 30 mniej niż obecnie. Socjaliści również stracą ok. 30 mandatów - i będą ich mieć 150. Oznacza to poważne osłabienie dwóch największych frakcji w nowym Parlamencie - informuje Polskie Radio.

Aktualizacja: 27.05.2019 11:24 Publikacja: 27.05.2019 10:21

Wybory do PE: Tracą chadecy, tracą socjaliści

Foto: AFP

arb

Trzecią siłą w Parlamencie Europejskim będą liberałowie - ALDE - ta frakcja zyskała ponad 30 mandatów i będzie ich mieć ok. 107. Zieloni powiększą swoją reprezentację do 70 o niemal 20 europosłów.

Frakcja chadecka może być jeszcze słabsza, jeśli jej szeregi opuści Fidesz Viktora Orbana, który zdecydowanie wygrał wybory na Węgrzech.

24 proc. składu Parlamentu Europejskiego stanowić będą eurosceptycy.

- Po raz pierwszy od 40 lat, dwie klasyczne partie, socjaliści i konserwatyści, nie będą mieć większości w PE - ocenił szacunkowe wyniki Guy Verhofstadt, lider ALDE. - Jest jasne, że to historyczny moment, ponieważ dojdzie do nowej równowagi sił w Parlamencie Europejskim - dodał.

Obecnie chadecy i socjaliści w PE mają łącznie mniej głosów niż liberałowie, Zieloni i eurosceptycy razem wzięci.

Reklama
Reklama

Zdaniem analityków w nowym PE dojdzie do jakiejś formy "wielkiej koalicji" pomiędzy socjalistami, chadekami, Zielonymi i liberałami.

Frekwencja w wyborach do PE była wysoka - w całej Europie wyniosła 51 proc. wszystkich uprawnionych.

Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Polityka
Kto był największym wygranym i przegranym 2025 roku. Polacy wskazali w sondażu
Polityka
Sondaż: Polacy wskazali lidera polskiej prawicy. Kaczyński przegrywa z Nawrockim
Polityka
Paraliż Funduszu Sprawiedliwości. Ofiary przestępstw bez pomocy, resort słabo się tłumaczy
Polityka
Tusk do Zełenskiego: Jesteś bohaterem nie tylko w Ukrainie, ale także w Polsce
Materiał Promocyjny
Działamy zgodnie z duchem zrównoważonego rozwoju
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama