Partia Teraz! została założona w połowie listopada ubiegłego roku przez Ryszarda Petru oraz Joannę Scheuring-Wielgus. Filarami partii miały być gospodarka i społeczeństwo.

Ryszard Petru wcześniej był założycielem i liderem Nowoczesnej. 11 maja ubiegłego roku postanowił opuścić partię. Jak tłumaczył, Nowoczesna przestała być partią "reform, zdrowego rozsądku, która nie zgadza się na bylejakość i konformizm". Jak dodawał, nie mógł brać odpowiedzialności z partię, na którą nie ma wpływu zarówno w sferze programowej, jak i politycznej. 

W ubiegłym tygodniu Petru ogłosił, że wycofuje się z polityki. W oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych tłlumaczył, że "dobra koniunktura sprzyja populistom" a "szczególnie partia rządząca w Polsce żyje w przekonaniu, że pieniądze się zabiera i wydaje, a nie, że się je zarabia". "Gdy nadejdą trudniejsze czasy, koszty nieodpowiedzialnych rządów poniosą wszyscy Polacy, szczególnie mniej zamożni. Zasada banków centralnych, których obowiązkiem jest dbałość o stabilność pieniądza mówi, że należy zabrać „wazę z ponczem, zanim impreza naprawdę się rozkręci”. Wszyscy wiemy, że przyszły rząd będzie miał dużo trudniejsze zadanie niż obecna ekipa. Zderzy się z napiętym budżetem i koniecznością zaspokojenia obietnic, na które nie ma finansowania. Niestety po stronie opozycji mało kto podziela te obawy. Brak jest dziś partnerów, którzy patrzą z podobną troską na przyszłość gospodarczą Polski" - napisał.

Więcej o powodach rozpadu Teraz! o 21.00 na rp.pl i w piątkowej "Rzeczpospolitej"