Mike Pompeo przemawiał na spotkaniu AAPC (American Association of Pastoral Counselors) w Nashville w Tennessee.

Sekretarz stanu USA komentował również aferę wokół wpisu Deryla Morey'a, managera generalnego drużyny NBa Houston Rockets. Na Twitterze napisał, że popiera protesty w Hongkongu.

- Chińska Partia Komunistyczna przetrzymuje i wykorzystuje ponad milion ujgurskich muzułmanów w obozach internowania w Sinciangu - powiedział Pompeo. - Strony "1984" George'a Orwella tam ożywają. Chciałbym, aby NBA to przyznała - powiedział. 

Wartość rynku chińskiego szacowana jest dla NBA ponad 4 miliardy dolarów.

Ujgurzy to największa wyznająca islam grupa etniczna w Chinach. W Sinciangu mają oni pewną autonomię, ale jest ona w ostatnim czasie ograniczana przez chińskie władze.

Human Rights Watch oskarża chiński rząd o "prowadzoną od dawna represyjną politykę przeciwko muzułmanom w Sinciang, regionie autonomicznym zamieszkiwanym przez Ujgurów". Represje miały zostać zintensyfikowane od 2016 roku.