Szef Ruchu Narodowego Robert Winnicki prowadził w Białymstoku pierwszy prawyborczy zjazd Konfederacji.

Jak poinformował, na zjeździe wystąpiło siedmiu z dziewięciorga kandydatów ubiegających się o nominację Konfederacji w wyborach prezydenckich: Krzysztof Bosak, Jacek Wilk, Grzegorz Braun, Janusz Korwin-Mikke, Krzysztof Tołwiński, Paweł Skutecki i Konrad Berkowicz.

Na zjeździe nie pojawili się pozostali kandydaci - Magdalena Ziętek-Wielomska (przysłała przedstawiciela) i Artur Dziambor, który prosił, by w jego imieniu głos zabrał Janusz Korwin-Mikke.

"Przyjechałem do Białegostoku. Sądząc po wyglądzie sali - 90 proc. na Ruch Narodowy..." - napisał na Twitterze Korwin-Mikke.

Robert Winnicki poinformował, że w Białymstoku oddano 141 ważnych głosów, a uprawnionych do głosowania było 208 osób.

Największe poparcie (64 głosy) uzyskał wiceprezes Ruchu Narodowego poseł Krzysztof Bosak. Kolejne miejsca zajęli: posłowie Grzegorz Braun (28 głosów), Artur Dziambor (20 głosów), Konrad Berkowicz (10 głosów) i Janusz Korwin-Mikke (8 głosów) oraz byli posłowie Krzysztof Tołwiński (7 głosów) i Jacek Wilk (4 głosy). Nikt nie głosował na Pawła Skuteckiego i Magdalenę Ziętek-Wielomską.

Czytaj także:
Braun, Bosak, Korwin-Mikke. Konfederacja ogłosiła kandydatów na prezydenta

W prawyborach Konfederacji obowiązuje system elektorski. Wyniki z Białegostoku przełożą się na 4 głosy elektorskie dla Bosaka, 2 dla Brauna i po 1 dla Dziambora, Berkowicza oraz Korwin-Mikkego.

"Każde z województw ma tyle głosów elektorskich, ile proporcjonalnie padło w nim głosów na Konfederację 13 października 2019 roku. W sumie będzie 305 elektorów z kraju i 9 wśród Polaków mieszkających za granicą" - wyjaśnił Winnicki.

Kolejny zjazd prawyborczy Konfederacji odbędzie się w sobotę w Olsztynie, w niedzielę zjazdy zaplanowano w Bydgoszczy i Gdańsku.

18 stycznia ma odbyć się zjazd elektorów, na którym w głosowaniu jawnym wybrany zostanie kandydat Konfederacji na prezydenta. By zyskać nominację, kandydat musi uzyskać ponad 50 proc. głosów elektorów.