Konwencja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej rozpoczęła się w sobotnie południe w Hali Expo Żerań w Warszawie.

RELACJA NA ŻYWO

14:00

To koniec konwencji Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Wkrótce zapraszamy na www.rp.pl na komentarze i analizy, a tymczasem polecamy relację z konwencji Władysława Kosiniaka-Kamysza na Podkarpaciu.

13:55

Konwencję kończy, tak jak rozpoczął, utwór Maanamu „Krakowski Spleen”.

13:50

Konwencja Kidawy-Błońskiej jest aktywnie komentowana przez niektórych polityków PiS.

13:46

- Nie zawiedziemy Cię Polsko - wygramy te wybory! - kończy swoje wystąpienie Małgorzata Kidawa-Błońska.

13:43

- Chcę Polski wielkiej i jestem przekonana, że chcieliby tego moi pradziadkowie, gdyby tu dzisiaj byli. Ale chcę Polski wielkiej nie pychą, pustosłowiem, ale wielkiej Polakami, naszą pracą i osiągnięciami, gospodarką opartą na nowe wyzwania i technologie, politykę otwartą na młodość, na twórcze inicjatywy. Chcę Polski wielkiej, wielkością nauki, różnorodną i wolną kulturą, która zawsze, także wtedy, kiedy nie było państwa polskiego, budowała naszego ducha. I dzisiaj ten duch znów w nas rośnie - przemawia kandydatka KO.

13:39

Im szybciej będziemy umieli rozpoznać i eliminować kłamstwa z przestrzeni publicznej, tym silniejszym społeczeństwem się staniemy. I żadni inżynierowie dusz nie będą nam mówili, jak mamy żyć - zapowiada Kidawa-Błońska. - Będę prezydentem wszystkich, bez wyjątku - dodaje po chwili.

13:37

- Prześladowanie sędziego za wyrok, który nie podoba się władzy, to jest dyktatura. Wszystkie krzywdy, które dziś są wyrządzane polskim sędziom będą naprawione. Przywrócenie ładu konstytucyjnego będzie dla mnie najważniejszym zadaniem. Każdy polityk, który złamał Konstytucję, nie może czuć się bezkarnie - deklaruje kandydatka Koalicji Obywatelskiej.

13:35

- Odbuduję partnerskie relacje z Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. Wrócimy do trójkąta Weimarskiego. Będę rozmawiała ze wschodnimi przywódcami - zapowiada Kidawa-Błońska.

13:30

Zgodnie z informacjami „Rzeczpospolitej”, Kidawa-Błońska zapowiada powołanie Rady Bezpieczeństwa Klimatycznego. - Polskie dzieci muszą oddychać czystym powietrzem a polskie miasta muszą zniknąć z listy najbardziej zatrutych w Europie - argumentuje.

13:27

- Jako prezydent zrobię wszystko, by emerytury były wreszcie bez podatku - to kolejna obietnica wicemarszałek Sejmu.

13:25

- Dziś jednym z najpilniejszych problemów jest drożyzna. Ceny dosłownie oszalały. Prezydent nie może być bezradny. Nie chodzi o to, żeby robił zakupy w świetle kamer w sklepach, gdzie schowano ceny. Tutaj trzeba podjąć poważne działania. Przypominam, że prezydent ma wpływ na kształt Rady Polityki Pieniężnej - mówi Kidawa-Błońska.

13:22

- Jeśli obiecało się darmowe leki, to trzeba słowa dotrzymać - punktuje PiS kandydatka Koalicji Obywatelskiej. Według niej już w 2021 roku wydatki na ochronę zdrowia miałyby wynosić 6 proc. PKB. - Nie dodatkowe 2 mld, ale 22 - dodaje.

13:21

Gwarantuję, że pierwszą rzeczą, jaką zrobię, będzie złożenie projektu ustawy, która zagwarantuje każdemu ciężko choremu dziecku najlepsze dostępne leczenie, bez względu na miejsce zamieszkania, zasobność rodziców czy status ich związku - mówi Kidawa-Błońska.

13:20

Fundamentem mojej prezydentury będzie bezpieczeństwo Polski i Polaków. Bezpieczeństwo rozumiane bardzo szeroko - obejmujące skuteczną ochronę zdrowia, dobrobyt i przyjazne państwo, przyjazne środowisko, nowoczesną armię i sojusze, bezpieczeństwo oparte na wartościach i wspólnocie, polskiej nauce i kulturze - zapowiada.

13:17

- Nic, co dane, nie będzie odebrane - zapewnia po raz kolejny Kidawa-Błońska.

13:14

- To, co było dumą Polaków zostało w ostatnich latach podeptane. Są kłamstwa, manipulacje i państwo jako prywatny folwark. Czy to ma być nasz wzór? - pyta kandydatka Koalicji Obywatelskiej. - Nie ma czegoś takiego jak wyimaginowana wspólnota - nawiązuje do słów prezydenta Andrzeja Dudy o Unii Europejskiej. - Panie Prezydencie, ta wspólnota powstała, żeby dramat II wojny światowej nigdy się nie powtórzył - przekonuje.

13:08

Teraz już sama kandydatka. - Wszystko wskazuje na to, że przyszedł czas, żeby Prezydentem Polski została kobieta z Ursusa - mówi. - Kocham Polskę tak jak Wy. I dlatego tu jestem. I dlatego chcę być Prezydentem Polski. Prawdziwą prezydent - dodaje.

Fotorzepa/ Jakub Czermiński

13:03

W opublikowanym oświadczeniu Młodzieżowy Strajk Klimatyczny pisze, że „nieoczekiwanie” wszedł na scenę podczas konwencji Kidawy-Błońskiej. Na scenie stanęli z transparentem „2040 neutralność klimatyczna”, ostro krytykując „dotychczasowy brak działań ze strony polityków w sprawie katastrofy klimatycznej”.

12:58

Po młodych działaczach klimatycznych przemawia Jan Kidawa-Błoński, mąż kandydatki.

12:56

Przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego apelują o neutralność klimatyczną do 2040 roku zamiast do 2050.

12:51

Przemawia Józef Drzazgowski, działacz ekologiczny z Wielkopolski, opowiadający o zagrożeniach klimatycznych i suszy w Polsce.

12:45

Kolejnym przemawiającym Sebastian Kościelnik, kierowca seicento, który 3 lata temu miał zderzenie z limuzyną rządową Beaty Szydło. - Nie zderzyłem się z samochodem. Zderzyłem się z władzą - mówi. - W ciągu roku przesłuchano mnie raz. W tym czasie 3 razy zmieniano prokuratorów. W końcu czwarty zaproponował ugodę. Ale nie poszedłem na nią. Jestem niewinny - zapewnia i dodaje: „Chciałbym żyć w kraju, w którym wszyscy są równi wobec prawa!”

12:39

Po mjr. Tomaszkiewiczu na scenie Katarzyna Migdal, która w wieku 9 lat zachorowała na raka mózgu, razem z ojcem Markiem, który wraz z innymi rodzicami chorych dzieci założył fundację na rzecz budowy oddziału onkologicznego dla dzieci w Szczecinie. - Przeszłam chemioterapię, radioterapię, operację i wznowę. Mam tytuł magistra i mam raka. Chcę godnie żyć. Chcę pracować. Chcę, by Polska się zmieniła i o to panią proszę - mówi. - Myślę, że kobieta-prezydent nas zrozumie najlepiej - dodaje jej ojciec.

12:36

Kolejnym mówcą major Adrian Tomaszkiewicz, podkreślający, że „żołnierz na służbie nie ma barw politycznych”. - Wiem że Małgorzacie Kidawie-Błońskiej również leży na względzie bezpieczeństwo Polek i Polaków. Ma cechy nie lidera, ale przywódcy: ona nigdy nie powie „naprzód!”, a „za mną!” - przekonuje.

12:32

- Jestem tu dzisiaj z wami, bo chcę wszystkim powiedzieć, że wrócą jeszcze takie czasy, kiedy obywatel będzie się czuł bezpiecznie na ulicach naszego kraju i rodzice nie będą się obawiali, takiej sytuacji, że ich dzieci będą wychodziły z przyjaciółmi na drinka, szły do teatru czy na trening. Wierzę w państwo, które chroni obywatela. Jestem tu, bo liczę na panią - zwraca się do Kidawy-Błońskiej Maciej Stachowiak.

12:26

Na konwencji teraz Maciej Stachowiak, ojciec 25-letniego Igora, który w 2016 roku zginął na komisariacie. - Moja żona tę sytuację przypłaciła uszczerbkiem na zdrowiu. Będę walczył, choćby 10 lat, żeby doprowadzić tę sprawę do końca - mówi. Podkreśla, że dzięki „niezależnym sądom” udało się doprowadzić do skazania policjantów.

12:25

12:23

- Czy będzie wspierać prezydent? - pyta dalej Budka. - Czy będziecie walczyć aż do zwycięstwa? - tym razem zgromadzeni odpowiadają „Tak!”. - Małgosiu, twoją siłą są właśnie ci ludzie - zwraca się lider PO do kandydatki i porównuje kampanię do biegu na 10 km. - Obiecuję, że każdy dzień, każda godzina tego biegu, będzie przez nas wykorzystana, aż do zwycięstwa - mówi.

12:21

- Czy dziś prezydent i rząd służą obywatelom? - pyta Budka zgromadzonych. - Czy prezydent stoi na straży praw zapisanych w Konstytucji? Czy dziś prezydent jest prezydentem wszystkich Polaków? - na każde pytanie sala odpowiada gromkim „Nie!”.

Fotorzepa/ Jakub Czermiński

12:19

- Chcemy prezydent, która będzie troszczyć się o kraj, a nie partię. Będzie jednoczyć ludzi, a nie na nich krzyczeć - przemawia Budka. - Te wybory to pytanie o przyszłość Polski. Pytanie, czy wybieramy Zachód czy Wschód? Uczciwość, czy szemrane interesy rządzących? - dodaje.

12:15

- Dziś rozpoczynamy długi bieg po zwycięstwo. Wiem coś o tym - Budka nawiązuje do wygranych przez niego wyborów na przewodniczącego PO. - Bieg, który nie będzie łatwy, ale pokonamy każdą przeszkodę. Małgosiu, wszyscy jesteśmy twoim sztabem wyborczym - mówi Budka.

12:13

Na scenie Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Wita przybyłych polityków i sztab obywatelski Kidawy-Błońskiej. - Jesteśmy dziś razem, bo chcemy budować lepszą Polskę, bez uprzedzeń, bez podziałów. Polskę naszych marzeń, Polskę przyszłości - mówi.

12:10

Pierwszym punktem konwencji odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”.

12:06

- Dziękuję, że przyjechaliście, aby porozmawiać - zaczęła Kidawa-Błońska. Następnie przeszła przywitać się z gośćmi konwencji.

12:05

Wśród okrzyków „Kidawa! Kidawa” na scenie pojawiła się kandydatka Koalicji Obywatelskiej. „Zwyciężymy” - zaczęli skandować zgromadzeni.

12:00

Konwencję poprzedziła mobilizacja działaczy KO w mediach społecznościowych.

Jedna z propozycji programowych, które mają być zaprezentowane w czasie konwencji, to powołanie Rady Bezpieczeństwa Klimatycznego na wzór Rady Bezpieczeństwa Narodowego - dowiedziała się wcześniej „Rzeczpospolita”

Przeczytaj: Kidawa-Błońska zaskoczy propozycjami

- To będzie konwencja inna niż wtórna pod względem formy i treści konwencja PiS - zapowiada nasz informator. Zarówno treść, jak i forma ma być nowatorska. Kidawę-Błońską mają wesprzeć "nieoczywiste" nazwiska.

Sztabowcy KO deklarują, że konwencja będzie zorganizowana z dużym rozmachem i z udziałem tysięcy uczestników, ale najważniejsze ma być merytoryczne i konkretne przesłanie dotyczące filarów prezydentury.

„Dzisiejsza Konwencja będzie o prawdziwych historiach i marzeniach. Będzie o tym, co zrobię, by zapewnić Polkom i Polakom pewną przyszłość” - zapowiedziała kandydatka KO na Twitterze.

W kampanię Małgorzaty Kidawy-Błońskiej mają – jako „emisariusze" czy „ambasadorowie" – w mocniejszy sposób niż do tej pory włączyć się parlamentarzyści i samorządowcy różnych szczebli z całej Polski. Na 3 marca zaplanowane jest wyjazdowe posiedzenie klubu KO poświęcone między innymi planom na najbliższe tygodnie i miesiące. Później parlamentarzyści ruszą w Polskę.

– Będzie bardzo aktywne działanie parlamentarzystów, samorządowców KO. W każdym województwie. Wszyscy pracujemy na rzecz Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Bezpośrednie spotkania w Polsce powiatowej, w miastach i miasteczkach, to jest ta droga, by podnieść poparcie zarówno dla kandydatki, jak i całej Koalicji Obywatelskiej – zapowiedział w czwartkowym programie #RZECZoPOLITYCE Borys Budka, przewodniczący Platformy.

Powołanie Rady Bezpieczeństwa Klimatycznego na wzór Rady Bezpieczeństwa Narodowego - to jak dowiaduje się "Rzeczpospolita" jedna z propozycji programowych