Michał Szczerba i Dariusz Joński w czwartek weszli do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z kontrolą poselską, przeprowadzaną w oparciu o zapisy Ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. W piątek przekazali kolejne informacje dotyczące sprawy. - Mamy informacje na temat jednej sytuacji, która jest gigantycznym konfliktem interesów, który nigdy nie powinien się zdarzyć - powiedział Szczerba.

"Przykład ewidentnego konfliktu interesów"

- Wiemy o rozlicznych interesach Marcina (i) Łukasza Szumowskich w ramach spółki Szumowski Investments. Chcieliśmy państwa poinformować o konkretnym przypadku, który miał miejsce, który jest w naszej opinii całkowicie nieuprawniony, który jest przykładem ewidentnego konfliktu interesów, który nie powinien się wydarzyć - oświadczył parlamentarzysta.

- Jest spółka Life Science Innovations, spółka z o.o., komandytowa, której wspólnikiem jest Szumowski Investments. Za Szumowski Investments stoją Marcin i Łukasz Szumowski. 19 maja 2016 r. spółka ta startuje w konkursie o grant dotyczący programu BRIdge Alfa w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju - dodał. Podkreślił, że "Łukasz Szumowski występuje w tym projekcie w dwóch rolach - z jednej strony jest wspólnikiem spółki, udziałowcem, a z drugiej strony w tym konkretnym projekcie zostaje wskazany jako osoba kluczowa - kluczowy personel projektu" - mówił poseł KO.

W projekcie, według przekazanych przez posłów informacji, muszą być co najmniej dwie "osoby kluczowe" - w omawianym były pierwotnie trzy.

Odwołanie spółki po nominacji dla Łukasza Szumowskiego

Dariusz Joński powiedział, że 17 października 2016 r. projekt wobec uzyskania zbyt niskiej liczby punktów nie otrzymał rekomendacji do dofinansowania.

24 listopada 2016 r. na stanowisko wiceministra nauki został powołany Łukasz Szumowski, "który, co warto podkreślić, w ramach zarządzenia ministra nauki jest osobą zastępującą wiceministra w nadzorze nad NCBR" - dodał Szczerba.

Joński poinformował, że dokumenty dotyczące zarządzeń upoważniających Szumowskiego do zastępowania podsekretarza stanu, którym podlega NCBR, posłowie KO otrzymali w Ministerstwie Nauki. Dodał, że cztery dni po objęciu przez Szumowskiego funkcji w resorcie spółka złożyła odwołanie od wcześniejszej decyzji o nieprzyznaniu dotacji.

Szczerba dodał, że Łukasz Szumowski, już jako wiceminister, w ramach "wniosku o dofinansowanie, który jest nienaruszalny" pozostawał wówczas osobą kluczową w projekcie.

- 14 lutego 2017 r. NCBR dokonuje zmiany wcześniej podjętej decyzji, dodaje dodatkowe punkty projektowi, za którym stała spółka, którą wymieniliśmy, której udziałowcem jest Szumowski Investments i okazuje się, że projekt na kwotę 24 mln zł uzyskuje pozytywną rekomendację nie mając jej wcześniej - oświadczył Szczerba.

Podpisanei umowy w marcu 2018 r.

Joński poinformował, że podpisanie umowy nastąpiło 6 marca 2018 r. W tym okresie Łukasz Szumowski był ministrem zdrowia, ale, według Szczerby, jego nazwisko w projekcie wciąż istniało. - We wniosku o dofinansowanie, który jest załącznikiem do umowy z 6 marca - doprecyzował poseł.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Szczerba powiedział, że projekt, o którym mowa, nie był projektem badawczym. - To jest projekt czysta gotówka, 24 mln zł, który fundusz, który powstał dzięki tym pieniądzom, może rozdawać innym podmiotom tworzącym inne spółki - zaznaczył.

Poseł dodał, że według informacji uzyskanych w NCBR 9 marca 2018 r. została dokonana pierwsza zmiana w umowie. - I prawdopodobnie w ramach tej pierwszej zmiany w umowie jest wykreślone nazwisko Łukasza Szumowskiego - powiedział.

"Nie ma dla takich praktyk zgody'

- Mam wrażenie, że jesteśmy w sytuacji kryzysowej - ocenił Szczerba dodając, że sprawa jest zadaniem nie dla polityków opozycji, lecz dla organów państwa.

- Rozmawiamy również z pracownikami tej instytucji (NCBR - red.). Wszyscy wiedzieli, zajmując się procedurą odwoławczą, protestem, czyim wnioskiem się zajmują i jakie nazwisko - a było to nazwisko "Łukasz Szumowski" - było wpisane w ten wniosek. W naszej opinii nie ma dla takich praktyk zgody - dodał polityk KO.

- Państwo, jakiego chcemy, to państwo transparentne, które nie pozwala na tego typu praktyki na styku biznesu i polityki. Tylko w oligarchiach postsowieckich nazwisko polityka otwiera drzwi do kontraktów, do przywilejów, do grantów. Wydawało nam się, że nad Wisłą takie sytuacje nie będą mieć miejsca - oświadczył.

Szumowski: Nigdy nie podejmowałem decyzji w temacie NCBR

W środę były minister nauki Jarosław Gowin oświadczył na Twitterze, że obejmując urząd wiceministra nauki Łukasz Szumowski poinformował go "o biznesowej aktywności swojego brata". "Z powodu potencjalnego konfliktu interesów NIGDY nie podejmował żadnych działań związanych z przyznawaniem grantów przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju" - stwierdził Gowin.

Obecny minister zdrowia zadeklarował także w środę, że nie podejmował żadnych decyzji dotyczących środków wydawanych przez NCBR. Zaznaczył, że zabieganie przez niego o poparcie dla spółki brata byłoby "kryminałem". 

Udziały w spółce Szumowski Investments Łukasz Szumowski przekazał żonie przed objęciem przez siebie pierwszego stanowiska ministerialnego.