Minister rozwoju w programie „Money. To się liczy” powiedziała, że rząd rozważa odejście od pieniężnej formy wypłacania środków z 500 plus i wprowadzenie bonów, tak jak w przypadku bonu turystycznego.

Przeczytaj także: Emilewicz: To nie jest czas na oszczędzanie

Bon turystyczny w wysokości 500 zł przyznawany jest na dzieci, którym przysługuje świadczenie lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500 plus”, także w przypadku rodziców pobierających świadczenie rodzinne za granicą. Rodzice dzieci niepełnosprawnych mogą otrzymać dodatkowy bon (kolejne 500 zł). Ważnym do końca marca 2022 r. bonem można zapłacić m.in. za usługi hotelarskie na terenie Polski. Nie jest możliwa wymiana bonu na gotówkę.

W niedzielę swój sprzeciw wobec pomysłu zmiany formy wypłaty świadczeń w ramach programu 500 plus wyrazili była premier Beata Szydło oraz Adrian Zandberg z Partii Razem. Dzień później dołączył do nich Zbigniew Ziobro, prezes Solidarnej Polski.

„Pomysł zamiany wypłat 500 plus na bony nie był konsultowany z Solidarną Polską i nigdy nie uzyska naszego poparcia” - zapowiedział minister sprawiedliwości na Twitterze.

Program „Rodzina 500 plus” wszedł w życie 1 kwietnia 2016 r. Zdaniem rządu Zjednoczonej Prawicy, przyczynił się do „znacznej poprawy sytuacji materialnej rodzin”. Od 1 lipca 2019 r. świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.