Pod koniec maja Paweł Kukiz podpisał z Prawem i Sprawiedliwością porozumienie programowe. Lider Kukiz'15 mówił, że jednym z elementów umowy jest uchwalenie ustawy antykorupcyjnej. Zgłoszony przez posłów PiS, Kukiz'15 i koła Polskie Sprawy projekt przewidujący zmiany m.in. w Kodeksie karnym, ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz ustawie o partiach politycznych wpłynął do Sejmu na początku czerwca.

Dowiedz się więcej: Ustawa antykorupcyjna PiS i Kukiz'15 wpłynęła do Sejmu

W ostatnim czasie między PiS a Kukiz'15 trwały rozmowy dotyczące porozumienia programowego. Paweł Kukiz deklarował, że zależy mu na wprowadzeniu ustawy antykorupcyjnej, instytucji sędziów pokoju oraz zmian w ordynacji wyborczej. Pytany o porozumienie z PiS mówił, że jest gotów współpracować „z każdym, kto zmieni ustrój nadający PSL, Platformom, czy PiS-om nadrzędną rolę nad obywatelem”. W piątek rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska poinformowała w mediach społecznościowych, że wspólne wystąpienie prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego i Pawła Kukiza odbędzie się w poniedziałek 14 czerwca. Czerwińska nie przedstawiła szczegółów.

Przeczytaj: Wkrótce wspólne wystąpienie Kaczyńskiego i Kukiza

W rozmowie z portalem Interia Kukiz zaprzeczył, by porozumienie programowe z PiS dotyczyło kwestii personalnych. - Umowa ma dwa egzemplarze. Jeden posiada Jarosław Kaczyński, a drugi ja. Nikomu nie pokazywałem tych dokumentów. Natomiast to oczywiste, że jeżeli dochodzi do porozumienia, wspieramy się wzajemnie w różnych sytuacjach - tłumaczył.

- W przedmiocie naszej umowy nie ma nazwisk Staroń, Terleckiego, ani żadnych innych. Jeśli temat się pojawi, na pewno wypowiem się w sprawie - dodał Kukiz, nawiązując do zaplanowanej na poniedziałek konferencji. Zaznaczył, że „jeżeli głosowanie za Lidią Staroń (na Rzecznika Praw Obywatelskich - red.) będzie warunkiem wprowadzenia ustawy antykorupcyjnej, zrobi to z przyjemnością”. - Znam ją od lat, z czasów kiedy była w PO, i wiem, że jest to jedna z najlepszych kandydatek do tej pory. Ma świetny kontakt z obywatelami, dostaje ogromne ilości głosów bez względu na to czy startuje pod partyjnym szyldem, czy nie - ocenił.

Pula decydujących głosów w kwestii Rzecznika Praw Obywatelskich wynosi około 30. W tym najbardziej liczy się spójność grupy Jarosława Gowina (13 głosów łącznie), 11 posłów Konfederacji, czterech polityków Kukiza i kilku posłów niezrzeszonych.

Szczegóły: RPO wskaże 30 posłów 

W czwartek sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka jednym głosem przyjęła pozytywna opinię dla senator Staroń.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ