W Zjednoczonej Prawicy doszło do kryzysu w związku z głosowaniem nad tzw. Piątką dla zwierząt. Nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt nie poparła Solidarna Polska (głosowała przeciw) i Porozumienie (wstrzymało się od głosu). Dzień po głosowaniu politycy PiS - Marek Suski i Ryszard Terlecki - deklarowali, że koalicja rządząca de facto przestała w związku z tym funkcjonować.

W poniedziałek o dalszych losach Zjednoczonej Prawicy dyskutować będzie kierownictwo PiS.

Dworczyk na antenie TVN24 stwierdził, że "w ostatnim czasie" Solidarna Polska i Porozumienie "wielokrotnie nie postępowały fair".

- Do tanga trzeba dwojga - dodał szef KPRM mówiąc o przyszłości Zjednoczonej Prawicy.

Dworczyk mówił, że chciałby, aby partie tworzące Zjednoczoną Pawicę "nadal traktowały się po partnersku". Przyznał jednak, że na obecną sytuację "patrzy z niepokojem".

Solidarnej Polsce i Porozumieniu Dworczyk zarzucił, że "po pewnych ustaleniach nagle w dniu posiedzenia Sejmu lub tuż przed posiedzeniem (...) zmieniają ustalenia, zmieniają front i rozpoczyna się burza". Jak dodał "największe napięcia wywoływali swoimi wypowiedziami przedstawiciele Solidarnej Polski".

- Trudno sobie wyobrazić sytuację i uznać za normalną sytuację, kiedy jeden ze znacząco mniejszych koalicjantów chce mieć zasadniczy wpływ na kształt i funkcjonowanie koalicji, a na dodatek staje się nieprzewidywalny - ocenił Dworczyk.

Szef KPRM przyznał też, że "jednym z realnych wariantów" jest taki, w którym Jarosław Kaczyński wchodzi do rządu. Jak dodał nie wie czy jako premier, czy jako wicepremier. - To jest decyzja prezesa Kaczyńskiego - stwierdził.