Szumowski zwołał konferencję prasową po tym, jak Sejm odrzucił weto Senatu i ponownie przyjął nowelizację ustaw o radiofonii i telewizji oraz abonamentowej, na mocy której TVP i Polskie Radio mają otrzymać rekompensatę w wysokości 1,95 mld złotych w postaci papierów wartościowych.

Senat chciał, aby środki te przekazać na onkologię.

Teraz Szumowski podkreśla, że w 2020 roku środki przeznaczane przez rząd na onkologię będą o 3 mld złotych większe niż w 2015 roku. Minister zdrowia mówił też, że rząd PiS w 2015 roku zastał onkologię "w stanie wymagającym działań".

Szef resortu zdrowia podkreślał, że oprócz 11 mld złotych wydanych bezpośrednio na onkologię należy też wspomnieć o środkach przeznaczanych na lekarzy pierwszego kontaktu i innych lekarzy, do których również trafiają pacjenci onkologiczni.

Jak tłumaczył 11 mld złotych, o których mówi to pieniądze przeznaczone na realizację Narodowej Strategii Onkologicznej. - Tych pieniędzy wcześniej nie było - mówił.

Minister wyliczał też, że w 2019 roku liczba pacjentów objętych opieką onkologiczną wzrosła do 33 tysięcy - co jest "znacznym wzrostem" w porównaniu z ubiegłymi latami.