Polska i Węgry wyraziły sprzeciw wobec budżetu UE oraz tzw. funduszu odbudowy w związku z decyzją 25 państw Unii Europejskiej, by zgodzić się na porozumienie wiążące wypłatę środków unijnych z kryterium praworządności. Polska i Węgry nie mogły zablokować zgody na to rozporządzenie, ponieważ decyzja w jego sprawie zapadała większością kwalifikowaną.

Czytaj także:
Morawiecki: Głośne "tak" dla Unii Europejskiej

Zdaniem rządu Mateusza Morawieckiego, zaproponowane rozwiązanie jest niezgodne z Traktatami Europejskimi, które przewidują, iż decyzja o sankcjach za łamanie praworządności przez państwo UE zapada jednogłośnie - tymczasem rozporządzenie przewiduje podejmowanie decyzji większością kwalifikowaną.

Część opozycji twierdzi, że rząd doprowadzi do wyprowadzenia Polski z UE.

- Jak wiemy, opozycja wypowiada różne mniej lub bardziej mądre rzeczy i oczywiście jednym z takich ich chwytów propagandowych jest straszenie Polaków jakimś wyprowadzaniem Polski z Unii Europejskiej - skomentowała w Polskim Radiu 24 posłanka PiS Joanna Lichocka, pytana o sprawę.

- Oczywiście to jest wierutne kłamstwo i to jest bardzo szkodliwe kłamstwo wprowadzane do debaty publicznej - oceniła.

- Nie ma mowy o żadnym wychodzeniu Polski z Unii Europejskiej - oświadczyła posłanka PiS.

Joanna Lichocka powiedziała, że Prawo i Sprawiedliwość jest środowiskiem, które "jako pierwsze w ogóle formułowało po 1989 roku postulaty przynależności do zachodnich struktur, zarówno NATO, jak i Unii Europejskiej".

- To ludzie dzisiaj tworzący Prawo i Sprawiedliwość na początku lat 90. pierwsi o tym mówili - stwierdziła.

Autopromocja
Rozlicz PIT z "Rzeczpospolitą"

W łatwy i wygodny sposób wypełnij zeznanie podatkowe

Pobierz za darmo

Zarzuty opozycji dotyczące tzw. polexitu posłanka PiS nazwała "przewrotnie kłamliwą" propagandą.

- Trzeba powiedzieć bardzo wyraźnie - Polska jest w Europie, jest ważnym państwem europejskim i nigdzie się nie wybiera - podkreśliła Joanna Lichocka.