Spurek, posłanka europejskich Zielonych, zapowiedziała debatę w Parlamencie Europejskim o prawie do aborcji i protestach w Polsce.

- Dziś w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata na temat prawa do aborcji w Polsce. Po tej debacie odbędzie się kolejna debata o nazwie Unia Równości, czyli o sytuacji osób LGBT+, która w polskiej sytuacji też jest bardzo istotna. Od kilku dni pracujemy nad rezolucją dotycząca prawa antyaborcyjnego, protestów, decyzji TK i wypracowaliśmy wspólnie z pozostałymi progresywnymi grupami – progresywny dokument – oznajmiła europosłanka. 

Sylwia Spurek odniosła się także do przemocy wobec kobiet w Polsce, w związku z rozpoczynającą się 25 listopada dekadą przeciwdziałania przemocy.

- Jestem bardzo krytyczna w stosunku do działań dotychczasowych rządów w sprawie przeciwdziałania przemocy domowej. Od 2005 roku przeszliśmy rzeczywiście bardzo długą drogę jeżeli chodzi o legislację w tym zakresie. Natomiast nadal mamy do czynienia z niezmieniającymi się statystykami pokazującymi ogromną skalę zjawiska, ale również badaniami, które pokazują, że bardzo wiele osób do tego systemu statystycznego w ogóle nie trafia. Mam poczucie, że ta ciemna liczba spraw jeszcze bardziej się poszerza dlatego, że mamy do czynienia z zamknięciem ofiar w domach, ze sprawcami tej przemocy. To dotyczy: dzieci, osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, ale także kobiet. Pamiętajmy, że 90 proc. dorosłych ofiar przemocy w rodzinie, to są kobiety – wskazywała.