Mariusz Błaszczak mówił, że podobne sceny, jak na Kapitolu, były na polskich ulicach i w Sejmie. Czy tak daleko posunięte analogie są uprawnione?

Nic nie jest takie samo, ale porównywać można. W USA do Kongresu na kilka godzin wtargnęła grupa ludzi, u nas mieliśmy taką sytuację przez kilkanaście dni. Polski parlament, główna sala plenarna, była okupowana przez grupę posłów. Na szczęście obyło się bez katastrofy, bez żadnych incydentów z przelewem krwi, ale fakt jest faktem. Mieliśmy też strajki okupacyjne w Sejmie, próby wwiezienia w bagażnikach na teren Sejmu polityków, którzy nie są posłami, także mieliśmy próby ataku Sejmu przez manifestacje KOD-u.

Także to nie jest to samo, co widzieliśmy dwa dni temu, ale podobne próby zaatakowania i opanowania Sejmu były również w Polsce i zmierzały do tego samego – aby doprowadzić do obalenia rządu. Była próba zamachu stanu w Polsce, to jest oczywiste. I to próba sponsorowana przez Donalda Tuska.

Jak to „sponsorowana”? Tusk jest polskim politykiem, byłym premierem RP.

Ale zamiast łagodzić i apelować, że świątynia polskiej demokracji powinna być czysta i nieskalana, on podtrzymywał ten ciamajdan.

U nas może dojść do podobnych scen, jak w Waszyngtonie?

Mam nadzieję, że nie.

Całość wywiadu w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" i na rp.pl

Cała rozmowa Jacka Nizinkiewicza z Witoldem Waszczykowskim w poniedziałkowym wydaniu „Rzeczpospolitej” i dzisiaj po godz.  21.00 na rp.pl

Autopromocja
Instytut monitorowania mediów, Raport NOM

"Rzeczpospolita" najbardziej opiniotwórczym medium prasowym 2021 roku

CZYTAJ WIĘCEJ