Gość Roberta Mazurka mówił m.in. o kandydaturze na Rzecznika Praw Obywatelskich, którą przedstawił prezydent Duda. Na RPO zdaniem Dudy nadaje się świetnie Jan Maria Rokita, były polityk Platformy Obywatelskiej.

Według Schetyny wysunięcie tej propozycji to "robienie polityki w niepoważny sposób".

- Jan Rokita nie jest kandydatem, jest elementem wywiadu prasowego. Sposób mówienia o ważnym procesie wyboru RPO pokazuje, jak mało poważna jest polityka prezydenta i większości parlamentarnej w tej sprawie - mówił polityk.

Na pytanie, dlaczego współczesny 20-latek miałby głosować na PO w wyborach parlamentarnych, Schetyna odpowiedział pytaniem. - Czy chce mieszkać w kraju wschodnim, czy zachodnim?

Uważa, że polityka rządzących ukierunkowana jest na Wschód i "tu nie ma kalkulacji", przekonuje, że głosowanie na PO oznacza życie "w demokratycznym, praworządnym kraju, gdzie szkoły są dobrze zorganizowanie, gdzie szpitale funkcjonują".

Prowadzący przywołał słowa Schetyny sprzed kilku dni, gdy mówił, że "w sytuacji, w jakiej jest obecnie opozycja, obecność Donalda Tuska jest niezwykle ważna i potrzebna", a słowa te dowodzą też, jak nisko Schetyna ocenia obecnego lidera PO, Borysa Budkę.

Były lider PO stwierdził, że Budki przed końcem jego kadencji oceniać nie będzie, a sytuacja opozycji wymaga "wszystkich rąk na pokładzie".

Schetyna dodał, że wszystkie ugrupowania opozycyjne muszą nauczyć się współpracy, która będzie "dominować w każdej rozmowie i w każdym politycznym myśleniu" po stronie opozycji.

Polityk przyznał, że Donald Tusk jest symbolem zwycięstw z PiS, ale też "symbolem dobrego czasu, gdy współpraca opozycji zbudowała 40 proc. poparcia".