Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu TVN24. Jednym z poruszonych wątków była sprawa październikowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, protestów społecznych, do których doszło po decyzji TK oraz zachowania policji wobec uczestników tych demonstracji.

Pytany, jak ocenia działania policji wobec protestujących, "nawet dziś, kiedy nastolatkowie są ciągani po komisariatach za to, że byli na strajku kobiet, za to, że nawoływali do tego, żeby być na strajku kobiet" prezydent odparł, iż uważa, że policja w Polsce zachowuje się "naprawdę w niezwykle profesjonalny sposób". - Proszę zauważyć, że u nas nie ma przypadków, że ktoś zginął w czasie jakichkolwiek zamieszek - oświadczył.

Czytaj także:
Duda: Osobiście lubię bardzo prezydenta Donalda Trumpa

Andrzej Duda nie zgodził się z opinią, że sam fakt, iż nikt nie zginął, nie powinien być powodem, by dobrze oceniać działania policji.

- Powinno być powodem, żeby dobrze oceniać działania policji, ponieważ policja jest od tego, żeby utrzymać porządek i policja swoje zadanie wykonuje. Jeżeli wykonuje je tak, że nie ma poszkodowanych, to znaczy, że wykonuje je wzorowo - powiedział prezydent.

Duda był pytany o ocenę działania "nieoznakowanych policjantów", którzy na jednej z demonstracji w Warszawie "wyciągali osoby z tłumu i traktowali je brutalnie".

- Policja działa profesjonalnie. Jej zadanie polega na tym, że czasem musi działać w sposób bardzo stanowczy, zwłaszcza wobec osób, które rzeczywiście zakłócają porządek i stwarzają niebezpieczeństwo - odparł prezydent.

W czasie protestów Strajku Kobiet doszło do sytuacji, w której policja użyła gazu wobec posłanek.

Dowiedz się więcej: Posłanka potraktowana gazem. "Niesamowicie niemądra akcja policji"

Pytany o ocenę tych zdarzeń Andrzej Duda powiedział:

- Nigdy nie należy takich sytuacji oceniać dobrze, ale doskonale wiemy o tym, że, jak to mówią, gdzie drwa rąbią, tam drzazgi lecą i jeżeli ktoś dostaje się w taki tzw. młyn, gdzie dzieją się rzeczy gwałtowne, gdzie są emocje, gdzie jest przemoc fizyczna to niestety bywa tak, że zdarzy się i taka sytuacja.

- Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. To też pokazuje profesjonalizm naszej policji - podkreślił.