Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński wzięli udział w uroczystości nadania imienia maszyny i rozpoczęcia drążenia tunelu pod dnem Świny łączącego wyspy Uznam i Wolin.

Mieszkańcy w głosowaniu wybrali propozycję, by maszyna została nazwana "Wyspiarką".

W wypowiedzi, którą przypomniano na początku piątkowego wydarzenia prezes PiS w lipcu 2007 r. mówił, że rozpoczyna się proces realizacji decyzji o budowaniu tunelu i oceniał, że inwestycja jest ważna dla Polski i rozwiąże "trudną sprawę" dla m.in. mieszkańców Świnoujścia.

- Świnoujście, polska część wyspy Uznam to początek naszego kraju, początek Polski, można powiedzieć, licząc od północnego-zachodu. Ta część była przez wiele lat i ciągle jeszcze jest niepołączona drogami, tak jak to być powinno, z częścią pozostałą - stwierdzał, wspominając o konieczności korzystania z przeprawy promowej. - Postanowiliśmy tę niewłaściwą i szkodliwą sytuację zmienić - mówił niespełna 14 lat temu Kaczyński.

Prezes PiS zabrał także głos w piątek, występując jako pierwszy z zaproszonych gości.

"Silne Pomorze Zachodnie do polska racja stanu"

- Przed laty mój świętej pamięci brat powiedział, że silne Pomorze Zachodnie do polska racja stanu. To ważne słowa, którymi kierował się on i którymi my się kierujemy - oświadczył. Dodał, że słowa te wyrażają dążenie, by Polska była państwem scalonym i silnym. Mówił, że jednym z aspektów jest integracja w sferze transportu.

Jarosław Kaczyński powiedział, że pewna część Pomorza Zachodniego była "w jakimś sensie" oddzielona od reszty kraju. - Potrzebna była tutaj wola, bo ta inwestycja z punktu widzenia kalkulacji czysto ekonomicznych mogłaby być poddawana w wątpliwość. Ale na szczęście byli tacy, którzy bardzo zdecydowanie dążyli do tego, żeby te wątpliwości przełamać - zaznaczył.

Wicepremier stwierdził, że poprzednie i obecne rządy PiS były zdeterminowane, by przeprowadzić budowę tunelu.

- Rozpoczyna się wiercenie tunelu. To chwila ważna, chwila, która mam nadzieję zostanie zapamiętana. Teraz już wiemy na pewno, że ten tunel powstanie i Zachodnie Pomorze, a co za tym idzie Rzeczpospolita Polska będzie połączona, będzie już pod każdym względem jednym państwem, jedną ziemią, jedną naszą wspólną ojczyzną - podkreślił oceniając, że to ważne z punktu widzenia m.in. gospodarki i kultury.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Kaczyński o tych, którzy "niejednokrotnie na Polskę podnosili rękę"

- Staje tutaj kwestia, która musi być brana pod uwagę nie tylko w Szczecinie, ale i w Warszawie (...). To kwestia pełnej kulturowej integracji, kwestia odrzucenia tego fatalnego i ośmieszającego pomysłu niektórych, by wybierać sobie jakby nowych przodków - nie tych, którzy byli naprawdę, tylko tych którzy, w istocie z nami nic nie mieli wspólnego, a niejednokrotnie na Polskę podnosili rękę - powiedział prezes PiS.

- To wszystko jest pewna całość, której nie wolno rozrywać. To polityka, która musi być przedsięwzięciem w bardzo dużych aspektach (...) jedna, prowadzona przez wszystkich w ramach integracji ludzi, którym powierzono na różnych szczeblach władzę; która jest koniecznością, jeżeli chcemy budować naszą siłę, nasze bezpieczeństwo i naszą przyszłość - mówił Jarosław Kaczyński.

- To jest konieczne, by Polska trwała, a hasłem formacji, którą mam zaszczyt reprezentować jest to, że warto być Polakiem i warto, żeby Polska trwała. I dzisiaj taki malutki może, ale niesłychanie ważny element tego trwania budujemy, jesteśmy na niezwykle ważnym etapie tej budowy - dodał wicepremier.

Morawiecki: Musimy realizować polską rację stanu

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że tunel pod Świną był planowany od dekad. Dodał, że państwo było gotowe finansować budowę z budżetu "gdyby się okazało, że pozyskanie środków z innych źródeł może być utrudnione lub niemożliwe". - Tak jak wzmocnienie Wybrzeża było marzeniem II Rzeczypospolitej, tak my kontynuujemy tamte dzieła - oświadczył. - Naszym marzeniem jest również silne Wybrzeże, które jest nie tylko oknem na świat, ale które integruje Polskę ze światem i wzmacnia nasze szanse rozwoju - dodał.

- Udowadniamy, że realizacja spójnego i silnego scenariusza działań w zakresie gospodarczym, infrastrukturalnym jest jak najbardziej możliwa i jest konieczna, bo znajdujemy się w miejscu szczególnym - niedaleko stąd przebiega gazociąg Nord Stream 2, Gazociąg Północny. To wyraz imperialnych, mocarstwowych dążeń naszego wschodniego sąsiada. I my musimy potrafić w tych trudnych, coraz trudniejszych okolicznościach realizować nasze interesy, naszą polską rację stanu - mówił Morawiecki.