Jak poinformował kierowany przez wicepremiera Piotra Glińskiego resort kultury, kadencja Zygmunta Stępińskiego ma trwać od 1 marca 2020 r. do 28 lutego 2023 r.

W sprawie obsady stanowiska dyrektora POLIN trwał wielomiesięczny impas. Konkurs na szefa placówki wygrał prof. Dariusz Stola, który nie został powołany na stanowisko. Wicepremier Gliński nie uzasadnił publicznie swej decyzji w tej sprawie.

Czytaj także:
Zygmunt Stępiński na dyrektora POLIN

W połowie lutego środowiska żydowskie zaapelowały do ministra kultury o powołanie Zygmunta Stępińskiego na szefa placówki. Podobne stanowisko wyrazili Piotr Wiślicki, przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, reprezentujący dwóch z trzech założycieli POLIN.

"W związku z impasem spowodowanym nieuznaniem wyników konkursu na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polski POLIN przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kierując się dobrem tej instytucji oraz dobrem relacji polsko-żydowskich, a także mając na względzie wizerunek Polski w świecie, po trudnej, ale wyjątkowo odpowiedzialnej wypowiedzi Pana Profesora Dariusza Stoli, że zrezygnuje z dochodzenia swoich praw jako zwycięzca konkursu na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Żydów Polski POLIN pod warunkiem osiągnięcia porozumienia Założycieli w odniesieniu do innego kandydata, niniejszym wskazujemy Pana Zygmunta Stępińskiego, jako wspólnego kandydata Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz Miasta st. Warszawy do objęcia funkcji dyrektora Muzeum POLIN na kolejną kadencję" - napisali w wydanym oświadczeniu Wiślicki i Trzaskowski.

Zygmunt Stępiński to absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. W Muzeum POLIN pracuje od 2012 r. Jako zastępca dyrektora nadzorował pracę działów: edukacji, komunikacji oraz sprzedaży i marketingu. Od niemal roku pełnił obowiązku dyrektora muzeum.