W poniedziałek przywódcy państw NATO zebrali się na jednodniowym szczycie w Brukseli. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda.

Przed rozpoczęciem posiedzenia prezydent wyraził zadowolenie z projektu deklaracji końcowej i wyraził nadzieję, że zostanie ona zaakceptowana.

Dowiedz się więcej:
Szczyt NATO: Odwet militarny w przypadku ataku z kosmosu

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski poinformował w mediach społecznościowych, że podczas szczytu prezydent RP odbył dwustronne rozmowy z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem oraz prezydentem USA Joe Bidenem.

Wcześniej Andrzej Duda spotkał się także z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz prezydentem Macedonii Północnej Stewo Pendarowskim.

Szczerski przekazał, że rozmowa prezydenta Polski z prezydentem Stanów Zjednoczonych odbyła się na zaproszenie strony amerykańskiej i "dotyczyła współpracy polsko-amerykańskiej w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa militarnego i ekonomicznego naszego regionu".

Informację o rozmowie Bidena z Dudą podał także Biały Dom. W komunikacie czytamy, że amerykański prezydent "potwierdził swoje poparcie dla programu wzmocnionej obrony i odstraszania NATO oraz swe zdecydowane zaangażowanie w obronę państw sojuszniczych na wschodniej flance NATO, w tym Polski". Biały Dom przekazał, że prezydent omówił także swoje plany na nadchodzący szczyt z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.