Zarówno prezydent, ustępujący premier jak i pozostali oficjele mieli na twarzach ochronne maski, a na rękach - rękawiczki.

Prezydent podziękowała premierowi i członkom gabinetu za ich pracę. Pellegrini był premierem od marca 2018 r. Objął stanowisko po rezygnacji Roberta Fica, do której doszło w związku ze skandalem po zamordowaniu dziennikarza Jana Kuciaka.

Dowiedz się więcej:
Haszczyński: Polityczne trzęsienie ziemi na Słowacji

- Objął pan urząd w czasie wielkich politycznych i społecznych turbulencji, do których doszło po tragicznych wydarzeniach lutego 2018 r. Jednak protesty były także skutkiem długofalowych problemów, szczególnie w policji, prokuraturze i wymiarze sprawiedliwości - powiedziała Czaputowa. Zaznaczyła, że w kraju w ostatnim okresie zaszły pozytywne zmiany. - Mieliśmy stabilny wzrost gospodarczy, spadło bezrobocie, poziom nierówności społecznych był stosunkowo niski. Wzrosły zarobki w administracji państwowej, systemie edukacji, wojsku i służbie zdrowia - mówiła prezydent.

Czaputowa wyraziła żal, że zmian na lepsze nie było więcej, co może być dostrzegalne w czasach po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Prezydent podziękowała rządowi za podjęcie szybkich kroków w związku z wirusem.

Czytaj także: Słowacja zamyka szkoły i granice

Nowym szefem słowackiego rządu ma zostać Igor Matovič, szef partii Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OĽaNO), która wygrała niedawne wybory parlamentarne. Zaprzysiężenie nowego premiera zaplanowano na sobotę.