– A powinna być odnotowana w dziale III księgi wieczystej, bo stanowi obciążenie dla tej nieruchomości – mówi „Rz” sędzia Beata Turzańska-Szacoń, przewodnicząca zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Krakowie z siedzibą w Krzeszowicach, któremu podlega Zabierzów. Odmawia jednak „Rz” wglądu w dokumenty. – Nie pozwala na to prawo – tłumaczy.
Według księgi wieczystej właścicielem pałacyku jest Towarzystwo Gospodarcze Agemark z Tychów – firma, która – jak wynika z Krajowego Rejestru Sądowego – nie istnieje od prawie 20 lat.
Na początku lat 90. Towarzystwo Gospodarcze Agemark zmieniło nazwę na Agemark Co. LTD, a dopiero potem przekształciło się w Agemark spółkę z o.o. z siedzibą w Zabierzowie. Problem w tym, że za zmianami nazw szły zmiany właścicielskie firm oraz ich adresy. Z dokumentów KRS spółki Agemark nie wynika, kto, kiedy i za ile kupił zamieszkiwany przez rodzinę Grasiów pałacyk przy ul. Krakowskiej. Sam minister na wysłane przez „Rz” pytanie nie odpowiada.
[srodtytul]Zabytku nie odnotowano[/srodtytul]
Jeśli księga wieczysta pałacyku w Zabierzowie jest w tylu miejscach nieaktualna, to można mieć wątpliwości co do stanu prawnego tej nieruchomości. Zwłaszcza że od 1989 r. w księdze powinna być jeszcze jedna informacja: że pałacyk jest zabytkiem.
– Decyzję w tej sprawie wydała w 1989 r. Państwowa Służba Ochrony Zabytków. Ta informacja powinna być z urzędu umieszczona w księdze. Niestety, nie została. Dlaczego, nie wiem. Nie byłam wtedy przewodniczącą wydziału – tłumaczy Turzańska-Szacoń. – Ja teraz ten błąd osobiście naprawiłam. Zapis, że nieruchomość jest zabytkiem, został dokonany 9 lipca. Ale za pozostałe nieaktualne wpisy w księgach odpowiada właściciel, choć nie grozi mu za to żadna kara.