ABW i SKW ustaliły, że na liście celów przeprowadzonego przez grupę UNC1151 ataku socjotechnicznego znajdowało się co najmniej 4350 adresów e-mail należących do polskich obywateli lub funkcjonujących w polskich serwisach poczty elektronicznej - poinformował Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn.

Jak informują polskie służby, celem akcji "Ghostwriter” jest destabilizacja sytuacji politycznej w krajach Europy Środkowej. Hakerzy mają być powiązani z rosyjskimi służbami specjalnymi.

Latem 2020 roku Mandiant opublikował raport, w którym opisano działania grupy stojącej za "Ghostwriter". Hakerzy skupili się wówczas na podważaniu sensu obecności amerykańskich wojsk na wschodniej flance NATO.

Akcję przeprowadzono wówczas wieloetapowo. Pierwszym elementem było zamieszczanie fałszywych informacji w mediach społecznościowych i na prorosyjskich stronach. Hakerzy dostali się również do systemów zarządzania treścią portali internetowych, dzięki czemu mogli zmieniać treść publikowanych materiałów.

"Kampania skierowana była przede wszystkim do odbiorców na Litwie, Łotwie i w Polsce, a narracje opierały się na krytycznym nastawieniu do obecności NATO w Europie Wschodniej. Od czasu tego raportu zidentyfikowaliśmy ponad dwadzieścia dodatkowych incydentów, które naszym zdaniem są częścią działalności grupy Ghostwriter" - przekazano w raporcie.

W ubiegłym roku jeden z ataków bezpośrednio dotyczył Polski. Stworzono fake news przedstawiający historię amerykańskiego urzędnika, który miał rzekomo dyskredytować polskie siły zbrojne.

W ramach innej akcji na stronie internetowej Polskiej Akademii Wojskowej został zamieszczony fałszywy list polskiego oficera. Z treści wynikało, że wzywa on do przerwania ćwiczeń z armią. 

Więcej: Onet.pl