Premier Morawiecki odwiedza w ramach przedwyborczej trasy nawet kilkanaście miejscowości dziennie. W czwartek był w województwie lubelskim, mazowieckim i podlaskim. Odwiedził 11 miejsc, w tym Tomaszów Lubelski, Zamość i Chełm. Jak wynika z naszych informacji, do końca kampanii prezydenckiej premier ma odwiedzić ok. 100 powiatów w całej Polsce. Po co ten objazd? Jak przekonują nas sztabowcy, istnieją regiony, w których prezydent może jeszcze zyskać nowych wyborców. I objazd jest precyzyjnie kierowany do tych właśnie regionów.

Czytaj także: Premier: Trzeba tłumnie iść do wyborów. Wirus w odwrocie

Prezydent i premier jednocześnie pojawiają się w różnych miejscach Polski. W tym tygodniu premier jest na wschodzie kraju, a prezydent na zachodzie. W weekend odwiedzi Dolny Śląsk, później przeniesie się na wschód i odwiedzi Podkarpacie. Premier w przyszłym tygodniu będzie na zachodzie kraju – wynika z naszych rozmów. Główne przesłanie premiera to mobilizacja oraz rozwój poprzez inwestycje. W każdej miejscowości Morawiecki ogłasza wsparcie dla samorządu z Funduszu Inwestycji Lokalnych, który jest jednym z elementów ogłoszonego kilka tygodni temu „Planu Dudy".

Elementem przesłania PiS w tym tygodniu jest też wolność w internecie. Prezydent Duda podpisał specjalną „Kartę wolności w sieci". – Nigdy nie pozwolę, aby ktokolwiek cenzurował wypowiedzi w internecie – mówił Duda. Karta obejmuje też postulaty dotyczące dostępu do internetu, dalszej cyfryzacji administracji oraz rozwoju cyfrowej edukacji. Prezydent sprzeciwia się też tzw. podatkowi od smartfonów.

KO w terenie

W tym tygodniu akcję w terenie rozpoczęła też Koalicja Obywatelska. Politycy w całym kraju rozdają ulotki i przekonują do głosowania na Trzaskowskiego. Po Polsce jeździ też lider Platformy Borys Budka, odwiedzając większe i mniejsze miejscowości. Akcja ma potrwać do wyborów. To podobna inicjatywa do akcji #ŁączyNasPolska, którą prowadzą parlamentarzyści PiS.

Sztab Trzaskowskiego przedstawia tymczasem nowe pomysły, które mają przyciągać konkretne grupy wyborców. Rafał Trzaskowski – nieco w nurcie ponadpartyjnych postulatów Szymona Hołowni – zapowiedział w czwartek, że w jego Kancelarii Prezydenta nie będzie zatrudnionych osób z legitymacją partyjną. – Gwarantuję, moja kancelaria będzie złożona z ekspertów z wielu środowisk – powiedział Trzaskowski.

Prezydent Warszawy mówił też w czwartek o inwestycjach w mieście. – Niestety żyjemy w dobie katastrofy klimatycznej. W związku z tym potrzebne są inwestycje. Dlatego jesteśmy tutaj w Warszawie, gdzie budowany jest jeden z największych zbiorników retencyjnych w Europie – powiedział w trakcie konferencji prasowej na terenie budowy zbiornika przy oczyszczalni Czajka.

Debata o debacie

W czwartek nadal nie było jasne, czy do II tury wyborów prezydenckich Trzaskowski i prezydenta Andrzej Duda spotkają się na debacie w formacie jeden na jeden. Szef sztabu kandydata KO Cezary Tomczyk zapowiedział, że Trzaskowski jest gotowy na debatę zorganizowaną przez trzy telewizje. – Stoimy na stanowisku, że musi odbyć się debata trzech stacji telewizyjnych. Dzisiaj jedyną stacją telewizyjną, która nie chce zgodzić się na taką debatę, jest TVP, która tak naprawdę jest tubą propagandową jednej partii politycznej. Taka debata musi się odbyć – powiedział Tomczyk.

Planowana na czwartek debata zorganizowana przez TVN24/TVN/Onet i WP została odwołana. Prezydent Duda odmówił w niej udziału, ale w tym tygodniu podkreślał, że jest gotowy na uczestnictwo w debacie zorganizowanej przez trzy telewizje. W poniedziałek prezydent ma za to pojawić się w Końskich, gdzie będzie odpowiadał na pytania mieszkańców.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Na debatę w Końskich zaproszony został też prezydent Trzaskowski.