"Gratulacje Dudzie złożyli Farage i rosyjscy pranksterzy"

"Kompromitacja służb oraz otoczenia Prezydenta RP. Fałszywy sekretarz generalny ONZ i jakże prawdziwy prezydent Andrzej Duda" - tak żart dwóch rosyjskich satyryków, Władimira Kuzniecowa i Alexieja Stoliarowa, którego ofiarą padł prezydent Andrzej Duda, skomentował były lider PO Grzegorz Schetyna.

Aktualizacja: 15.07.2020 11:18 Publikacja: 15.07.2020 11:09

"Gratulacje Dudzie złożyli Farage i rosyjscy pranksterzy"

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Dwaj pochodzący z Rosji mężczyźni podali się w rozmowie telefonicznej z prezydentem Andrzejem Dudą za sekretarza generalnego ONZ António Guterresa. Przez ponad 10 minut rozmawiali z polskim prezydentem. Autentyczność zamieszczonego w internecie nagrania potwierdziła Kancelaria Prezydenta.

"Gratulacje PAD złożyli: Nigel Farage i rosyjscy pranksterzy" - skomentował incydent na Twitterze senator PO Krzysztof Brejza.

"Prezydentem ponownie zostaje człowiek, który wierząc, że rozmawia z sekretarzem ONZ, skarży się, że Donald Tusk go nie lubi" - napisała z kolei Katarzyna Lubnauer, posłanka Koalicji Obywatelskiej, nawiązując do fragmentu rozmowy Dudy z rzekomym sekretarzem generalnym ONZ.

"Ktoś zrobił w balona polskiego prezydenta. To naruszenie powagi państwa. To kompromitacja jego otoczenia. Niedoścignieni amatorzy. Dymisje w Kancelarii niezbędne" - stwierdził z kolei poseł KO Michał Szczerba.

Senator PO Marcin Bosacki stwierdził z kolei, że rozmowa jest dowodem m.in. na to, iż prezydent Duda jest "nienachalnie inteligentny", a ponadto "nie ma zielonego pojęcia o rozmowach w dyplomacji" i "słabo włada angielskim".

Na słabą znajomość angielskiego przez prezydenta Dudę zwrócił też uwagę poseł Konfederacji Artur Dziambor. "Gdyby coś, panie Andrzeju Dudo, służę fachową pomocą" - napisał poseł, który z wykształcenia jest anglistą. "Aha, jeszcze jedno, podziwiam ten kontakt ze społeczeństwem, możliwość zadzwonienia do samego Prezydenta, to jest coś!" - dodał nawiązując do fakty, że rosyjskim youtuberom udało się dodzwonić do prezydenta Polski.

Polityka
Donald Tusk: Morawiecki nie jest premierem, uwolnimy TVP od PiS
Polityka
„Lex Tusk” u prezydenta. Co dalej z ustawą, która budzi liczne wątpliwości konstytucyjne
Polityka
Siarkowska tłumaczy, dlaczego nie poparła „lex Tusk”. „Ustawa jest niekonstytucyjna”
Polityka
Roman Giertych zapowiedział start w wyborach do Senatu. Dotychczasowa senatorka z jego okręgu zaskoczona
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Przedsiębiorcy apelują o zawetowanie „lex Tusk”. Piszą o „inkwizycji i sądach kapturowych”
Polityka
Niemieckie media o ustawie przeciwko Tuskowi