Obywatele RP do Trzaskowskiego: Złóż legitymację!

"Ma Pan mandat 10 milionów wyborców i jest Pan depozytariuszem nadziei, której nie wolno zawieść. Wiemy, że podejmie Pan tę odpowiedzialność i z zainteresowaniem patrzymy na zapowiedzi powołania ruchu obywatelskiego" - piszą w liście do Rafała Trzaskowskiego Obywatele RP.

Publikacja: 18.07.2020 20:12

Obywatele RP do Trzaskowskiego: Złóż legitymację!

Foto: AFP

List Obywateli RP to reakcja na deklarację Rafała Trzaskowskiego dotycząca utworzenia obywatelskiego ruchu.

- Jeżeli nie chcecie się zapisać do partii, to chodźmy razem, stwórzmy ruch obywatelski, który razem z samorządami, organizacjami pozarządowymi, ośrodkami analitycznymi, ludźmi dobrej woli, będzie tworzyć podstawy do tego, żeby bronic społeczeństwa obywatelskiego i wszystkich niezależnych instytucji. Zróbmy to razem - mówił wczoraj w Gdyni Trzaskowski.

Do tych słów nawiązali w liście Obywatele RP.

Poza przekazaniem gratulacji w związku ze zdobyciem zaskakująco wysokiego poparcia w wyborach, Obywatele zauważają, że na barki Trzaskowskiego spada odpowiedzialność za mobilizację, która doprowadziła ponad 10 mln osób do oddania na niego głosu.

"Ma Pan mandat 10 milionów wyborców i jest Pan depozytariuszem nadziei, której nie wolno zawieść. Wiemy, że podejmie Pan tę odpowiedzialność i z zainteresowaniem patrzymy na zapowiedzi powołania ruchu obywatelskiego" - piszą.

Zauważają, że ruch taki powinien przede wszystkim skupiać wiele środowisk politycznych, ale przede wszystkim - "sklejać roztrzaskaną wspólnotę obywateli".

"Jak rzadko kiedy, ludzie potrzebują dziś wiedzieć, że ogromny wysiłek będzie kontynuowany, że wielki potencjał zostanie pomnożony i nie tyle „jeszcze kiedyś”, ale już wkrótce może być w Polsce normalnie i może być pięknie" - czytamy.

Obywatele RP podkreślają, że w II turze wyborów na Rafała Trzaskowskiego oddali głosy także ci, którzy nie są wyborcami Platformy Obywatelskiej. a w zapowiadanym przez niego ruchu powinni się znaleźć przedstawiciele wszystkich środowisk - i tych wybierających Hołownię, Biedronia, i ta "wciąż niereprezentowana ogromna część obywateli, która wybiera, nie głosując wcale".

Dlatego Obywatele RP apelują do Rafała Trzaskowskiego, by ten złożył legitymacje partyjną, dając wszystkim najjaśniejszy z możliwych sygnał, że "w tej grze chodzi o dobro Polski, a nie o partyjne przewagi".

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory do PE. Kosiniak-Kamysz wyjaśnia, co zachęci wyborców do wędrówki do urn
Polityka
Z rządu do Brukseli. Ministrowie zamienią Sejm na Parlament Europejski
Polityka
Inwigilacja w Polsce w 2023 r. Sądy zgadzały się w ponad 99 proc. przypadków
Polityka
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Ministrowie na "jedynkach" KO w wyborach. Mamy pełne listy
Polityka
Najdłuższy stażem europoseł z Polski nie będzie kandydował w wyborach do PE