Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź został sołtysem w Piaskach, części swej rodzinnej miejscowości Bobrówka - poinformował Urząd Gminy Jaświły (woj. podlaskie).

W Sołectwie Piaski uprawnionych do głosowania było 36 osób. - Na zebraniu było dziewięć osób. Wszyscy zagłosowali jednomyślnie - powiedział "Kurierowi Porannemu" zastępca wójta Jaświł Marek Jarosz. - Będziemy mieli pierwszego sołtysa wśród arcybiskupów i pierwszego arcybiskupa wśród sołtysów - dodał.

We wtorek Leszek Sławoj Głódź pojawił się na posiedzeniu rady gminy. Pytany przez reportera Radia ZET, czy kandydowanie na sołtysa konsultował z Watykanem i Episkopatem, odpowiedział: Jeszcze nie jest tak, żeby sołtysów konsultować z Watykanem.

- Nie ma w prawie kanonicznym żadnych przepisów. To nie jest funkcja rządowa - dodał duchowny.

Pod koniec marca po postępowaniu dotyczącym sygnalizowanych zaniedbań (...) w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem archidiecezją" abp Sławoj Leszek Głódź został ukarany przez Watykan.

Czytaj także: Kary dla arcybiskupów Głodzia i Janiaka. Prymas: Dobry krok

Duchowny został zobligowany dp zamieszkania poza swą dotychczasową diecezją gdańską i otrzymał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach religijnych na terenie diecezji, miał także wpłacić kwotę na rzecz "Fundacji św. Józefa" z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Urodzony w 1945 r. w Bobrówce abp Głódź przeprowadził się w swoje rodzinne strony.