Z informacji „Rzeczpospolitej" wynika, że sprawa dotyczy czterech wysokiej rangi funkcjonariuszy pracujących w służbie celno-skarbowej, którzy z racji wykonywanej profesji są powołani do tropienia nadużyć podatników. Byli oddelegowywani na misje na Ukrainę i do Mołdawii (to misja UE ds. Pomocy Granicznej). Domniemane wyłudzenie podatku miało związek z ich podróżami zagranicznymi do tych krajów w ramach procedury „zwrotu VAT dla podróżnych", czyli tax free. Z tego przywileju mogą korzystać wyłącznie „osoby fizyczne nieposiadające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej".

Tymczasem funkcjonariusze celno-skarbowi byli oddelegowani na misje zagraniczne, lecz stałe miejsce zamieszkania mieli w Polsce. Kupowali w kraju elektronikę, a podczas wyjazdu za granicę zgłaszali, że chcą zwrotu podatku VAT, i odbierali go. Sprawa wyszła na jaw, bo jeden z lotniskowych celników miał odmówić podbicia stempla „tax free".

Proceder, który bada warszawska prokuratura, trwał latami, co najmniej od 2012 r.

Doniesienie liczy blisko 200 stron, a złożyło je Biuro Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów powołane do tropienia przestępstw i nadużyć w Krajowej Administracji Skarbowej.

– Sprawa została zarejestrowana w prokuraturze 9 lipca, jest na etapie postępowania sprawdzającego. Trwa analiza materiałów przekazanych przez zawiadamiającego, w tym także pod kątem przyjęcia prawidłowej kwalifikacji prawnej czynu – potwierdza nasze ustalenia prokurator Marcin Saduś, rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Zagraniczne misje nadzorowali kolejni szefowie Służby Celnej. Najpierw Jacek Kapica w rządach PO–PSL, a następnie Marian Banaś w czasach PiS. Banaś pełnił formalny nadzór też później, już jako szef Krajowej Administracji Skarbowej, którym był do sierpnia 2019 r.

"Ze względu na dobro sprawy nie możemy komentować treści zawiadomienia. O ewentualnym przekazaniu informacji opinii publicznej może zdecydować prokuratura. W pełni współpracujemy z prokuraturą przy wyjaśnianiu tej sprawy" - skomentowało Ministerstwo Finansów na prośbę "Rzeczpospolitej".

To nie pierwsza wpadka w resorcie finansów. W październiku zeszłego roku „Rzeczpospolita" ujawniła, że dwóch byłych dyrektorów miało wyłudzić 5 mln zł podatku VAT, wykorzystując fikcyjny obrót sztuczną biżuterią i tarcicą. Teraz czekają na proces.