Sebastian Kaleta: Grupa bojówkarzy środowisk LGBT sprofanowała pomniki w Warszawie

W nocy z wtorku na środę nieznani sprawcy powiesili tęczowe flagi na kilku pomnikach w Warszawie. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na problem homofobii. Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta zaznaczył, że to obraza uczuć religijnych oraz profanacja.

Aktualizacja: 29.07.2020 16:48 Publikacja: 29.07.2020 16:41

Sebastian Kaleta: Grupa bojówkarzy środowisk LGBT sprofanowała pomniki w Warszawie

Foto: tv.rp.pl

Flagi pojawiły się w nocy między innymi na pomniku Mikołaja Kopernika, Warszawskiej Syrenki oraz Chrystusa przed Bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Autorzy dołączyli również manifest, w którym piszą o "mieście, które jest dla wszystkich".

"Pamięci poległych w walce z codzienną nienawiścią, tych, którzy mieli siłę, by skoczyć w ciemność. Dodająca wiary w lepszą przyszłość osobom, którym państwo zabrało wolność i bezpieczeństwo. Wzywająca do otwartej wojny przeciw dyskryminacji. Nakazująca nie prosić, nigdy więcej nie błagać o szacunek i litość" - napisano.

Policja otrzymała zgłoszenie w tej sprawie. Do tej pory nikt nie został zatrzymany.

Czytaj także: Tęczowa flaga na pomniku Chrystusa w Warszawie. Premier Morawiecki: Nie pozwolę!Sprawę skomentował między innymi wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, który postanowił złożyć zawiadomienie do prokuratury. - W związku z oczywistym naruszeniem prawa złożyłem dzisiaj do prokuratury okręgowej w Warszawie o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby, które dokładały flagi tęczowe, apaszki z symbolami anarchistycznymi, wskazując potencjalne wypełnienie znamion przestępstwa określonego w art. 196 Kodeksu karnego, to znaczy obrazy uczuć religijnych, jak również art. 261, to znaczy znieważenie pomnika - powiedział.

Jego zdaniem "grupa bojówkarzy środowisk LGBT sprofanowała szereg pomników w mieście stołecznym Warszawa". - Słynnych pomników polskich bohaterów, ale również ten pomnik, który warszawiakom i Polakom kojarzy się z bardzo traumatycznymi przeżyciami i siłą wiary polskiego narodu - zaznaczył, odnosząc się do pomnika Chrystusa sprzed kościoła Św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu. Dodał również, że był to pomnik zniszczony przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego.

Jak zaznaczył Kaleta, „stała się rzecz skandaliczna, która musi spotkać się ze stanowczą reakcją naszego państwa". - Grupy bojówkarzy środowisk lewicowych, LGBT, zdecydowały się sprofanować te pomniki, jasno informując, że prowadzą walkę - ocenił i dodał, że akcja ta jest dowodem na „agresję środowisk LGBT wobec wartości patriotycznych i chrześcijańskich”. 

Polityka
Rekonstrukcja rządu Donalda Tuska. Zmiany mogą być szersze niż pierwotnie zapowiadano
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
PiS układa listy śmierci na wybory do PE. Zaskakujące nazwiska na i poza listami
Polityka
Afera Pegasusa. Co ujawni w Sejmie minister Adam Bodnar?
Polityka
Skandal wokół imprezy z Mateuszem Morawieckim
Polityka
Sondaż: Jak zmieniła się sytuacja w Polsce pod rządami Tuska? Zadowolonych więcej