Temat podziału Mazowsza wrócił z dużą mocą po wygranych przez Andrzeja Dudę wyborach prezydenckich. PiS zaznacza, że to jedna z „obietnic wyborczych”, zapisanych na kartach programu wyborczego jeszcze z 2015 r. i w końcu trzeba się zmierzyć z jego realizacją.

Oficjalnie politycy PiS potwierdzają, że prace nad podziałem Mazowsza trwają. Chodzi o administracyjne wyodrębnienie województwa warszawskiego (czyli Warszawy i otaczających ją powiatów) oraz województwa mazowieckiego (z pozostałymi powiatami). Konkretów, czyli jak dokładnie wyglądać ma podział, kiedy miałby nastąpić i jakie przynieść efekty, wciąż jednak brakuje.

Według doniesień części mediów do końca lipca posłowie PiS mieli złożyć w Sejmie odpowiednią ustawę, tak by jesienią odbyły się wybory do władz nowych jednostek. PiS przekonuje, że celem proponowanych zmian jest wyrównanie różnic rozwojowych między bogatą Warszawą (wraz z otaczającym wianuszkiem miast i gmin), a ubogą resztą regionu. Różnice rzeczywiście są duże, bo południowo-wschodnia część Mazowsza jest równie biedna jak województwa Polski Wschodniej, które jednak korzystają ze specjalnego wsparcia.

Opozycja opowiada się zdecydowanie przeciwko propozycjom PiS. Zwłaszcza opozycja z PSL, bo to wiceprezes PSL Adam Struzik od 19 lat jest marszałkiem Mazowsza. Jego zdaniem jedynym celem PiS jest zdobycie większej władzy na Mazowszu.

Przeczytaj wywiad: Adam Struzik: PiS chce stworzyć nowe biedne województwo

Radni Mazowsza przyjęli we wtorek stanowisko „w sprawie zachowania integralności administracyjnej województwa mazowieckiego”. Za przyjęciem stanowiska głosowało 26 radnych KO-PSL. Przeciwko – 23 radnych PiS. „Ten pomysł jest przejawem wyjątkowo instrumentalnego traktowania mieszkańców największego i najdynamiczniej rozwijającego się regionu w Polsce i nie był z nimi w żaden sposób konsultowany. Dotychczas nie pojawiły się żadne poważne argumenty przemawiające za takim podziałem. Jest to zatem narzędzie służące wyłącznie politycznym rozwiązaniom, wprowadzające kolejne podziały i antagonizujące ze sobą mieszkańców poszczególnych obszarów województwa mazowieckiego. Nowa struktura administracyjna wymaga uprzedniego wszechstronnego przygotowania, które zapobiegnie chaosowi administracyjnemu, z uwzględnieniem różnic w rozwoju społeczno-gospodarczym Mazowsza, w tym zmniejszeniu jego konkurencyjności i spowolnieniu rozwoju całego regionu – zwłaszcza obszarów wiejskich” - czytamy w przyjętym stanowisku.

Według informacji Wirtualnej Polski do wyłączenia Warszawy z województwa mazowieckiego ma dojść z początkiem stycznia przyszłego roku. „Działacze PiS dostali sygnał z Nowogrodzkiej, że mają się przygotowywać do kampanii na Mazowszu i w Warszawie” - pisze portal. Na przyszłą stolicę „obwarzanka” mazowieckiego szykowany jest Radom, a przy założeniu wygrania wyborów przez PiS, jego marszałkiem zostałby wywodzący się z okręgu radomskiego obecny wiceprzewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski.