Willa przy ul. Krynicznej 6 na warszawskiej Saskiej Kępie to dawna siedziba ambasady Tunezji.

Jej projektantem był słynny przedwojenny architekt Lucjan Korngold, a dom powstał dla rodziny Rotsteinów. Willa przy Krynicznej jest uznawana za perłę modernistycznej architektury. 

Choć jej budowę rozpoczęto przed wojną, budynek ukończono w latach powojennych. Po zakończeniu budowy była rezydencją ambasadora Francji, od lat 60. XX wieku do 2015 mieszkał w niej ambasador Tunezji.

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przekazaniu budynku Swiatłanie Cichanouskiej, która w środę przyjedzie do Warszawy. W willi przy Krynicznej ma się znaleźć Dom Białoruski, który dotychczas ma swoje lokum w ciasnych pomieszczeniach przy Wiejskiej.

O planach szefa rządu informuje Wirtualna Polska, powołując się na źródło z bliskiego otoczenia premiera. Źródło twierdzi, że oznacza to tworzenie zalążków "alternatywnej struktury rządu Białorusi w Polsce", a sam pomysł i projekt "to w 101 proc. inicjatywna Morawieckiego".

Budynek ma 600 m kwadratowych powierzchni. w 2017 roku został wpisany na listę zabytków.

Jest już gotowy projekt uchwały w tej sprawie, podpisany przez Mateusza Morawieckiego. Szef rządu uzasadnia tę decyzję "koniecznością udzielenia natychmiastowego wsparcia niezależnym środowiskom białoruskim".

"Rada Ministrów zobowiązuje szefa Kancelarii Premiera Rady Ministrów do realizacji niezbędnych działa zmierzających do przekazania na ptrzeby niezależnych środowisk białoruskich, nieruchomości w Warszawie, z przeznaczeniem na organizację ośrodka jednoczącego Białorusinów w Polsce oraz stanowiącego niezależne forum wymiany poglądów i informacji społecznych, politycznych, kulturalnych i oświatowych" - czytamy w projekcie.

Okres, w jakim Białorusini mieliby korzystać z willi, określony jest na co najmniej 10 lat.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ