Narada rozpoczęła się ok. godz. 17:00 w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie i trwała ponad trzy godziny.

O zakończeniu spotkania poinformowała wieczorem rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Przekazała, że posiedzenie dotyczyło "oceny osiągniętego porozumienia w ramach Zjednoczonej Prawicy" i dodała, że istotą tego porozumienia jest "wola wspólnej i solidarnej pracy dla Polski".

Czytaj także: "Czemu Kaczyński nie będzie premierem? Może chodzi o zdrowie"

Powołując się na swego niewymienionego z nazwiska informatora 300Polityka podała, że porozumienie w ramach Zjednoczonej Prawicy jest "de facto zawarte", a "temat ma zostać zamknięty" do końca tygodnia. Według portalu, obecny plan obozu władzy mówi o rekonstrukcji rządu w przyszłym tygodniu. Prezes PiS Jarosław Kaczyński miałby jako wicepremier objąć funkcję szefa Komitetu Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej, co wymagałoby nowelizacji ustawy.

Przed spotkaniem w rozmowie z dziennikarzami wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki mówił, iż "wszystko wskazuje", że Jarosław Kaczyński wejdzie w skład nowego rządu. - Skład rządu zostanie ogłoszony w odpowiednim trybie - zastrzegał Terlecki.

Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski zapowiadał, że na naradzie kierownictwo PiS będzie analizować odpowiedzi Zbigniewa Ziobry, prezesa Solidarnej Polski, w sprawie przedstawionych przez Prawo i Sprawiedliwość warunków trwania koalicji. Kaczyński i Ziobro rozmawiali w środę wieczorem. Według posła Jana Kanthaka (SP), spotkanie przebiegało w "bardzo dobrej" atmosferze.

Szef Porozumienia Jarosław Gowin oceniał, że zmiany w rządzie trzeba przeprowadzić jak najszybciej. Wyrażał zadowolenie z sygnałów świadczących o tym, że kryzys koalicyjny się kończy.

Czytaj także:
Gowin: Wszystko wskazuje na to, że partia mnie wskaże

Gowin mówił, że podczas rozmów z PiS w sprawie roli kierowanej przez niego partii w nowym gabinecie osiągnięto stuprocentowe porozumienie. Zdaniem byłego wicepremiera, nowa umowa koalicyjna zostanie zawarta w najbliższym czasie.

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy, tworzonej przez Prawo i Sprawiedliwość, Solidarną Polskę i Porozumienie nasilił się w zeszłym tygodniu. Prominentni politycy PiS mówili, że koalicji już nie ma, rozmowy o rekonstrukcji rządu zostały wstrzymane, a "byli koalicjanci" powinni pakować biurka.

Spór ogniskował się wokół sprzeciwu partii Zbigniewa Ziobry wobec tzw. ustawy covidowej, według której naruszenie przepisów lub obowiązków służbowych przez osobę działającą na rzecz zapobiegania i zwalczania COVID-19 nie byłoby traktowane jak przestępstwo, oraz tzw. "Piątki dla zwierząt", przeciwko której - mimo obowiązującej dyscypliny - głosowali ziobryści i część posłów PiS, a której nie poparła także większość posłów Porozumienia.

Uchwalona dzięki głosom PiS, Koalicji Obywatelskiej i Lewicy nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, zakładająca m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych i zakaz uboju rytualnego na eksport trafiła do Senatu. Ze wstępnych informacji wynika, że gdy wróci do Sejmu, w klubie PiS ma obowiązywać dyscyplina.