Senat USA opublikował we wtorek streszczenie raportu, w którym ocenia, że program przesłuchań, jaki CIA prowadziła w walce z terroryzmem, był nie tylko niezwykle brutalny, ale też nieskuteczny, a torturowanie wykraczało daleko poza granice prawa. Czytaj więcej na ten temat.

W programie „Gość poranka" w TVP Info  kandydat tej PiS na prezydenta Andrzej Duda odniósł się do raportu śledczych Senatu USA nt. brutalnych metod przesłuchań CIA w tajnych ośrodkach poza granicami kraju. – Służby specjalne funkcjonują na całym świecie. One mają swoją specyfikę działania, to nie zawsze ładnie wygląda – powiedział Duda.

Liczące 525 stron streszczenie mającego ponad 6 tys. stron raportu nie zawiera nazw państw, które współpracowały z USA i zgodziły się mieć na swym terytorium tajne ośrodki CIA. – Osobiście jestem bardzo zasmucony i zmartwiony, kiedy dzisiaj, niestety także i w naszym kraju, mówi się o Polsce w tym kontekście w sposób, który według mnie jest nieco oczerniający – powiedział Andrzej Duda.

Jego zdaniem, "Polska zachowała się w sposób bardzo dobry i bardzo godny po zamachach 11 września". - To nie były tylko zamachy na Stany Zjednoczone, to były zamachy na całą cywilizację Zachodu i Polska wtedy stanęła na wysokości zadania – podkreślił.

Andrzej Duda dodał, że służby specjalne na całym świecie "mają swój specyfikę działania, to nie zawsze ładnie wygląda". - Natomiast było zagrożenie dla cywilizacji Zachodu. Terroryzm jest zjawiskiem dramatycznym, które trzeba zwalczać w sposób zdecydowany – powiedział.