Kwota wolna nie zostanie podniesiona? Marek Belka: Nie obniżajmy podatków

- W takiej sytuacji budżetowej, jaką mamy, nie powinniśmy obniżać podatków. No niestety - powiedział Marek Belka, pytany o możliwość podniesienia kwoty wolnej od podatku, co przed wyborami obiecywał obóz Donalda Tuska. W rozmowie z TVN24 były premier zwrócił uwagę na bardzo wysoki koszt obsługi długu publicznego w Polsce.

Publikacja: 08.04.2025 11:12

Marek Belka

Marek Belka

Foto: TV.RP.PL

zew

Czy Rada Polityki Pieniężnej powinna jak najszybciej obniżać stopy procentowe, by pchnąć optymizm w polską gospodarkę? - został w TVN24 zapytany Marek Belka. - Tak, ale tu nie chodzi tylko o optymizm, ale o to, żeby uznać realia - odparł były premier.

- Presja inflacyjna w Polsce słabnie i to od kilku miesięcy. W związku z tym należy łagodzić politykę pieniężną (...). Róbmy to, po prostu - dodał.

Czytaj więcej

Donald Trump ogłosił cła odwetowe. Marek Belka: To człowiek o zaburzonej osobowości

Stopy procentowe. Czy RPP podejmie decyzję o obniżce?

Według wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego, w marcu inflacja wyniosła rok do roku 4,9 proc. Czy można obniżać stopy procentowe w sytuacji, gdy stopa referencyjna wynosi 5,75 proc., czy może obniżenie stóp doprowadzi do wzrostu inflacji? Pytany o to Marek Belka odpowiedział, że „tak zwana inflacja bazowa, która zależy od polityki pieniężnej, jest już na poziomie 3,5, a więc w gruncie rzeczy można powiedzieć, że jest już prawie w celu inflacyjnym”.

Były premier zaznaczył, że w teorii polityka pieniężna oddziałuje na sytuację gospodarczą z „dużym opóźnieniem”, wynoszącym sześć-osiem kwartałów. Belka przekonywał, że inflacja mierzona miesiąc do miesiąca od kilku ostatnich miesięcy jest „bardzo niska”, co świadczy, że „słabnie presja inflacyjna”.

Kwota wolna od podatku i niespełniona obietnica Donalda Tuska

Przed wyborami parlamentarnymi w 2023 r. Koalicja Obywatelska, której liderem jest Donald Tusk, obiecywała podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Obietnica ta, która miała zostać zrealizowana w ciągu pierwszych 100 dni rządów Tuska, nie została dotrzymana. Po wyborach, ale przed zaprzysiężeniem rządu Tuska, do Sejmu wpłynął projekt Konfederacji dotyczący podniesienia kwoty wolnej do 60 tys. zł. W marcu 2024 r. podczas pierwszego czytania projektu w Sejmie partie koalicji rządzącej – KO, PSL, Polska 2050 i Lewica – zagłosowały przeciw wnioskowi o wyznaczenie terminu na przedstawienie sprawozdania przez komisję, a w czerwcu projekt został wycofany.

Czytaj więcej

Sztandarowa obietnica KO nie zostanie zrealizowana? Petru: Nie ma możliwości

W rozmowie z TVN24 były prezes NBP był pytany o kwestię podwyższenia kwoty wolnej od podatku. - Wydaje mi się, że w takiej sytuacji budżetowej, jaką mamy, nie powinniśmy obniżać podatków. No niestety, taka jest sytuacja - odparł Marek Belka. - Ja wiem, że logika kampanii wyborczej sprawia, że zaczynamy o tym dyskutować, a nawet obiecywać, ale w Polsce koszt obsługi długu publicznego rośnie bardzo szybko i to jest niebezpieczne - podkreślił.

- To nawet nie chodzi o to, że dług publiczny zbliża się czy nawet być może w pewnym momencie przekroczy 60 proc. PKB, ale koszt obsługi długu jest bardzo wysoki. My mamy koszt obsługi długu publicznego wyższy niż Francja w relacji do PKB, a Francja ma przecież dług publiczny znacznie wyższy niż w Polsce - tłumaczył dodając, że Francuzi płacą 2 proc. od pożyczek na rynku kapitałowym, a Polacy ok. 6.

Marek Belka: Nie obniżajmy podatków

Dopytywany o ewentualne podniesienie kwoty wolnej były premier powiedział, że „racjonalność polityczna dzisiaj zupełnie się rozjechała od racjonalności ekonomicznej”. - Ludzie się przyzwyczaili, że pieniędzy zawsze jest w bród, bo rząd ma swoje własne pieniądze, jakieś zaskórniaki. To jest katastrofa - dodał.

Czytaj więcej

Donald Trump straszy Chiny 50-procentowym cłem. Pekin cytuje Ronalda Reagana

Prowadzący rozmowę zapytał o możliwość wyrównania wpływów do budżetu poprzez jednoczesne podwyższenie kwoty wolnej i wprowadzenie nowego podatku, np. katastralnego lub bankowego. - Na temat podatków ja nawet jako niezależny ekonomista nie chcę się wypowiadać - zastrzegł Belka. - Nie obniżajmy podatków, to jest przynajmniej pierwszy krok, a już nie mówmy o podnoszeniu podatków - zaznaczył.

Czy Rada Polityki Pieniężnej powinna jak najszybciej obniżać stopy procentowe, by pchnąć optymizm w polską gospodarkę? - został w TVN24 zapytany Marek Belka. - Tak, ale tu nie chodzi tylko o optymizm, ale o to, żeby uznać realia - odparł były premier.

- Presja inflacyjna w Polsce słabnie i to od kilku miesięcy. W związku z tym należy łagodzić politykę pieniężną (...). Róbmy to, po prostu - dodał.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Prokuratura bada podpisy komitetu Pawła Tanajny. Ponad 50 osób do przesłuchania
Polityka
Sondaż: Polacy za zwiększeniem liczby podpisów przy rejestracji kandydata na prezydenta
Polityka
Wieloletni współpracownik „Rzeczpospolitej” otrzymał najwyższe odznaczenie państwowe
Polityka
Wybory do Sejmu, jeśli rządzący przegrają wybory prezydenckie? Znamy zdanie Polaków
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Będzie nowe święto państwowe. Na pamiątkę krwawej niedzieli na Wołyniu
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne