Stefan Löfven otrzymał 117 głosów w 349-osobowym parlamencie. 58 posłów wstrzymało się od głosu. 

Parlamentarzyści z Partii Centrum i Lewicy wstrzymali się od głosu, otwierając mu drogę do zwycięstwa, podczas gdy Partia Socjaldemokratyczna Löfvena, Zieloni i jeden niezależny poseł głosowali za udzieleniem mandatu.

Löfven zapowiedział, że utworzy koalicyjny rząd z Zielonymi.

63-letni Löfven przegrał głosowanie nad wotum nieufności zwołane przez prawicowo-populistyczną partię Szwedzkich Demokratów. Posunięcie to powiodło się, ponieważ Lewica, sojusznik rządu, wycofała swoje poparcie dla poprzedniego rządu koalicyjnego Löfvena z Zielonymi w związku z proponowaną ustawą mającą na celu rozwiązanie problemu niedoboru mieszkań.

Zamiast rozpisać przedterminowe wybory, na co pozwala szwedzka konstytucja, Löfven zdecydował się na proces budowania koalicji. Przebieg tworzenia rządu kontrolowany jest przez marszałka parlamentu Andreasa Norlena.

Pierwszym, któremu Norlen zlecił próbę stworzenia nowego rządu, był szef szwedzkiej centroprawicowej opozycyjnej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej, Ulf Kristersson. Jednak nie udało mu się i powiedział, że był w stanie uzyskać tylko 174 głosy.

Löfven, który pełnił funkcję szefa szwedzkiego rządu od 2014 roku, pozostanie premierem tymczasowym do czasu powołania nowego rządu. Następne wybory w Szwecji odbędą się 11 września 2022 roku.