Reklama

Korea Północna buduje okręt wojenny, jakiego dotąd nie miała

Korea Północna rozpoczęła budowę fregaty o wyporności 4 tysięcy ton - informuje południowokoreańska armia.

Publikacja: 31.12.2024 08:50

Kim Dzong Un

Kim Dzong Un

Foto: KCNA via REUTERS

arb

Fregata, której budowa miała rozpocząć się w Nampo, ma być wyposażona w systemy umożliwiające pionowy start z jej pokładu. Rozmiary fregaty wskazują, że będzie ona zdolna do przenoszenia pocisków woda-ziemia.

Korea Północna rozpoczęła budowę fregaty, która wejdzie do służby za 10 lat?

Jak zauważa agencja Yonhap informacje o budowie fregaty pojawiły się w czasie, gdy Kim Dzong Un, przywódca Korei Północnej, wzywa do rozwoju sił atomowych i rakietowych, którymi dysponuje Pjongjang.

30 grudnia północnokoreańskie media państwowe opublikowały zdjęcia Kim Dzong Una wizytującego stocznię, w której budowany jest nowy okręt.

Czytaj więcej

"WSJ" przeanalizował zdjęcia satelitarne. Korea Północna znów szykuje coś dla Rosji

Budowa fregaty – w ocenie południowokoreańskiej armii – może zająć Korei Północnej kilka lat. Okręt osiągnie gotowość operacyjną prawdopodobnie dopiero za ok. 10 lat.

Reklama
Reklama

Nowa fregata Korei Północnej będzie kilka razy większa, niż największy okręt, który obecnie posiada Pjongjang

Dotąd największym okrętem Korei Północnej była fregata o wyporności 1,5 tys. ton, która może przenosić broń rakietową. Fregata ta nie była wyposażona w systemy umożliwiające pionowy start z jej pokładu.

5 000 ton

Nawet taką wyporność może mieć fregata budowana przez Koreę Północną

Tymczasem parlamentarzysta południowokoreańskiej partii rządzącej, Partii Władzy Ludowej twierdzi, że fregata budowana przez Koreę Północną będzie nawet większa, niż szacuje południowokoreańska armia. Yu Yong-weon twierdzi, że nowo budowany okręt będzie fregatą o wyporności 5 tys. ton, która przypominać będzie bardziej chińskie niż rosyjskie fregaty. Yu twierdzi, że budowę okrętu dokumentowały już zdjęcia z wrześniowej wizyty Kim Dzong Una w stoczni.

Zdaniem Yu nowa fregata może stanowić wyzwanie dla bezpieczeństwa Korei Północnej ze względu na fakt, że będzie mogła przenosić pociski woda-ziemia.

Polityka
Trump zmienia front i chwali żołnierzy z Afganistanu. Ale tylko Brytyjczyków
Polityka
Trzecia śmiertelna strzelanina ICE w Minneapolis. Gubernator: „Minnesota ma tego dość”
Polityka
Agnieszka Bieńczyk-Missala: Gdy Donald Trump mówi o „promowaniu pokoju”, myśli o zyskach dla określonych elit
Polityka
„Koniec wojny na Ukrainie to odpowiedzialność Europy”. Nowa strategia USA
Polityka
Brytyjczycy ostro o słowach Trumpa ws. wojny w Afganistanie. „Unikał służby, jak śmie?”
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama