Reklama
Rozwiń

Polska wyda na zbrojenia prawie pięć proc. PKB

Co zrobić, aby sojusznicze odstraszanie było wiarygodne? Jakie są główne wnioski z zakończonego Warsaw Security Forum?

Publikacja: 07.10.2024 04:18

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, prof. Katarzyna Pisarska, organizatorka WSF, dr hab. med. Jac

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, prof. Katarzyna Pisarska, organizatorka WSF, dr hab. med. Jacek Siewiera, szef BBN, w czasie Warszawskiego Forum Bezpieczeństwa

Foto: WSF/Materiały prasowe

W Warszawskim Forum Bezpieczeństwa organizowanym przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego wzięło udział ponad 2,5 tys. gości z 90 krajów. Dyskusja skupiała się wokół wyzwań związanych z bezpieczeństwem w kontekście licznych konfliktów zbrojnych, które dzisiaj obserwujemy.

– W świetle trwającej wojny w Europie oraz jej regionalnych i globalnych konsekwencji musimy zaangażować się w debatę na temat agresywnej polityki Rosji. Kluczowe jest podkreślenie, że potencjalny upadek niepodległej Ukrainy miałby katastrofalne skutki. Taki scenariusz prawdopodobnie ośmieliłby nie tylko Putina w Europie, ale także inne reżimy na całym świecie do realizacji swoich celów za pomocą siły militarnej. Ważnym elementem naszej debaty musi być zapewnienie międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, która pilnie potrzebuje naszego wsparcia – zaznaczył podczas Warsaw Security Forum wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie polityczno - społeczne
W Warszawie zawyją dziś syreny. Dlaczego?
Polityka
Europa nie jest gotowa na Donalda Trumpa
obronność
Warsaw Security Forum 2024. O bezpieczeństwie z wojną w tle
Polityka
Hołownia i Czarzasty w rządzie? Kobosko: Sygnał nowego otwarcia
Polityka
Sondaż: Ponad połowa Polaków nie ufa Donaldowi Tuskowi