Kamala Harris kandydatką na prezydenta USA? „Bidena trzeba zdjąć z boiska i wesprzeć”

Po debacie Joe Bidena z Donaldem Trumpem w czołowych kręgach Demokratów dyskusje zaczęły już skupiać się nie na tym, kto go zastąpi, a na tym, kto będzie kandydatem na wiceprezydenta w kampanii Kamali Harris – informuje CNN.

Publikacja: 05.07.2024 19:01

Prezydent Joe Biden i wiceprezydent Kamala Harris

Prezydent Joe Biden i wiceprezydent Kamala Harris

Foto: Mandel NGAN / AFP

Wciąż powiększająca się grupa czołowych urzędników partyjnych, agentów i darczyńców doszła do wniosku, że ​​ próby ratowania kampanii przez obecnego prezydenta nie przyniosą skutku. Wielu jego bliskich sojuszników jest sceptycznych, czy poradzi sobie z kampanią reelekcyjną. Dlatego coraz więcej osób otwarcie twierdzi, że na najwyższe stanowisko w państwie powinna wystartować obecna wiceprezydent Kamala Harris.

„Biden zawsze powtarza, żeby nie porównywać go do wszechmogącego, ale do alternatywy. Dokładnie to robi rosnąca liczba Demokratów patrzących na Kamalę Harris” – komentuje CNN.

Czytaj więcej

Panika w partii Joe Bidena. „Czujemy się, jakby ktoś próbował nam wyprać mózgi”

Jak podkreśla, wiceprezydent i jej pracownicy ignorowali większość przychodzących do niej telefonów i SMS-ów, uparcie przekazując zarówno informacje o swoim wsparciu dla Bidena, jak i dumie z pozostania przy nim.

Harris wprowadziła jednak pewne zmiany. Po zeszłotygodniowej debacie jej biuro zaktualizowało harmonogram, aby umieścić ją z Bidenem na pikniku z okazji 4 lipca. Zakończyła je przemówieniem wzywającym do jedności i wsparcia prezydenta.

Działacze Demokratów przekonują sponsorów, że muszą się pogodzić z faktem, iż to Harris, a nie Biden, zmierzy się z Trumpem w wyborach prezydenckich

Pomimo takich działań polityka Demokratów już zaczęła się przekształcać, podobnie jak kampania byłego prezydenta Donalda Trumpa. Jego współpracownicy i on sam już zaczęli atakować panią wiceprezydent. Działacze Demokratów przekonują sponsorów, że muszą się pogodzić z faktem, iż to Harris, a nie Biden, zmierzy się z Trumpem w wyborach prezydenckich.

Według źródeł zbliżonych do Partii Demokratycznej, trwają również próby przekonania Bidena, aby natychmiast udzielił wsparcia swojej zastępczyni, zwolnił delegatów Demokratów z obietnicy głosowania na niego i poprosił ich, aby postępowali zgodnie z jego wyborem. Ich zdaniem byli prezydenci i przywódcy partii poszliby wówczas w ich ślady, w nadziei uniknięcia spornej walki o przewodnictwo Demokratów.

Lista kandydatów na wiceprezydenta w kampanii Kamali Harris

Czołowi działacze Demokratów już teraz zastanawiają się, kto może zostać kandydatem na wiceprezydenta w kampanii Kamali Harris. Na liście najczęściej pojawiają się: gubernator Karoliny Północnej RoyCooper i gubernator Kentucky Andy Beshear. Wymieniani są też tacy kandydaci jak Josh Shapiro z Pensylwanii, J.B. Pritzker z Illinois i Tim Walz z Minnesoty. Jak podkreśla CNN, to jednak Kamala Harris sama wybierze kandydata na swojego zastępcę.

Jeden z senatorów Demokratów przedstawił Kamali Harrisow rozbudowaną i bardzo kolorową metaforę, porównując Bidena do gwiazdorskiego rozgrywającego, którego należy zdjąć z boiska i wesprzeć go.

Czytaj więcej

Wybory w USA: Kto mógłby wygrać z Donaldem Trumpem? Amerykanie wskazali kobietę

– Zaczynamy rozmawiać na naradzie: „Czy wystawiamy rezerwowego QB?” Rezerwowy zna nasz zespół, rezerwowy zna grę, rezerwowy grał w NFL – powiedział senator. – Tłum na trybunach pełen zapalonych fanów zaczyna skandować: „Wprowadź dzieciaka z Alabamy!”, „Wstaw QB z Wisconsin! Wszystko dlatego, że wcześniej zmiennik przechwycił piłkę. Znamy jednak rezerwowych i mamy do nich zaufanie – opisuje.

Rzecznik kampanii Bidena Kevin Munoz odrzucił te spekulacje. – Prezydent Biden jest naszym kandydatem, Kamala Harris jest naszym kandydatem na wiceprezydenta i zwyciężymy w listopadzie – powiedział.

Pustawy harmonogram wystąpień Bidena od czasu fiaska w debacie nie tylko wzbudził więcej wątpliwości co do jego kandydatury, ale wzmocnił argumenty przemawiające za Kamalą Harris i koniecznością szybkiego działania.

Prezydent Biden jest naszym kandydatem, Kamala Harris jest naszym kandydatem na wiceprezydenta i zwyciężymy w listopadzie

Rzecznik kampanii Bidena Kevin Munoz

Mini Timmaraju, przewodniczący grupy wspierającej prawa do aborcji Reproductive Freedom for All, wcześniej znanej jako NARAL, powiedział, że Harris ma już większą wiarygodność niż Biden jako lider w jednej z najważniejszych kwestii Demokratów i że niezależnie od tego, co się stanie, „nie da się wygrać tych wyborów bez Kamali”.

Dobre wyniki Kamali Harris w sondażach

Współpracownicy Harris byli zdziwieni, widząc, że rozmowa na temat potencjalnych następców Bidena nie zaczyna się i nie kończy na niej. Nie podoba im się też, że sponsorzy i inne osoby bagatelizują jej szanse, zwłaszcza że niektóre sondaże po debacie wskazują na przeniesienie sympatii wyborców w stronę Trumpa. Środowy sondaż CNN pokazuje, że Kamala Harris przegrałaby z Trumpem w granicach błędu statystycznego – 45% w stosunku do jego 47%,. Wyprzedziła kilku innych potencjalnych następców Bidena.

Jako wiceprezydent Harris była bardziej znana ze swoich ostrożnych wypowiedzi niż z ostrych ripost. Według świadków po debacie prezydenckiej powiedziała, że kiepskie 90 minut nie powinno przyćmić trzech i pół roku Bidena jako prezydenta. To zdanie, zarówno swą wymową, jak i szczerością wobec tego, co wydarzyło się na scenie, zaskoczyło ostrym wydźwiękiem nawet kilka osób znajdujących się w jej pobliżu. Jednak w ciągu tygodnia Jill Biden, wielu doradców kampanii i sam prezydent powtórzyli te same słowa niemal dosłownie.

Czytaj więcej

Joe Biden o krok od rezygnacji, Donald Trump faworytem. Oto, jak zareagują rynki

Większość spekulacyjnych rozmów na temat kandydata na wiceprezydenta u Kamiali Harris skupia się na Cooperze, dwuletnim gubernatorze Karoliny Północnej i Beshearze, młodszym gubernatorze Kentucky. Obaj, podobnie jak Harris, są byłymi prokuratorami generalnymi stanowymi i obaj zwyciężyli przy wsparciu Republikanów.

Wciąż powiększająca się grupa czołowych urzędników partyjnych, agentów i darczyńców doszła do wniosku, że ​​ próby ratowania kampanii przez obecnego prezydenta nie przyniosą skutku. Wielu jego bliskich sojuszników jest sceptycznych, czy poradzi sobie z kampanią reelekcyjną. Dlatego coraz więcej osób otwarcie twierdzi, że na najwyższe stanowisko w państwie powinna wystartować obecna wiceprezydent Kamala Harris.

„Biden zawsze powtarza, żeby nie porównywać go do wszechmogącego, ale do alternatywy. Dokładnie to robi rosnąca liczba Demokratów patrzących na Kamalę Harris” – komentuje CNN.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Przyspieszył proces Evana Gershkovicha. Czy weżmie udział w wymianie więźniów?
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Wiadomość przed strzałami na wiecu Donalda Trumpa. „13 lipca będzie moja premiera”
Polityka
Komentarze po wyborze Ursuli von der Leyen. „Pani miejsce jest w więzieniu”
Polityka
„Rzecz w tym”: Von der Leyen znowu w KE. „Nawet jak zagłosujemy przeciw, to jaka jest alternatywa?”
Polityka
Pierwsze dni Grzegorza Brauna w europarlamencie. Interweniowała straż pożarna