Taśmy ludzi Zbigniewa Ziobry w prokuraturze. "Z tego już się nie wywiną"

Politycy komentują informacje o przekazaniu prokuraturze około 50 godzin nagrań z Ministerstwa Sprawiedliwości. - Jest wiele dowodów, które stanowią podstawę do stwierdzenia, że mieliśmy do czynienia ze zorganizowaną grupą przestępczą, która działała pod kierownictwem Zbigniewa Ziobry - ocenił poseł Roman Giertych.

Publikacja: 23.05.2024 22:59

Były minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro oraz były wiceminister sprawied

Były minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro oraz były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski

Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Od kilku miesięcy prokuratorzy mają dysponować nagraniami rozmów z Ministerstwa Sprawiedliwości. Przez około dwa lata swoje kontakty z pracownikami resortu nagrywał były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości Tomasz Mraz.

Były współpracownik Zbigniewa Ziobry w środę na posiedzeniu zespołu do spraw rozliczeń PiS mówił, lider Suwerennej Polski zlecał organizowanie konkursów pod wybrane podmioty, którym pomagano też pisać wnioski.

Czytaj więcej

Były dyrektor Funduszu Sprawiedliwości miał nagrywać ludzi Ziobry. 50 godzin materiałów

Afera wokół Funduszu Sprawiedliwości. Taśmy z Ministerstwa Sprawiedliwości

Do treści niektórych nagrań dotarli dziennikarze. Onet informuje o rozmowie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego z prokuratorem Jakubem Romelczykiem, a TVP Info rozmowę Romanowskiego z Mrazem o organizacji konkursu w ramach Funduszu Sprawiedliwości.

Czytaj więcej

Poseł Konfederacji: PiS próbował mnie kupić. Proponowano środki z Funduszu Sprawiedliwości

Aferę wokół Funduszu Sprawiedliwości komentowali politycy. 

„Wczoraj napisałem, że Suwerenna Polska to chciwy gang. Cofam te słowa. Były zbyt delikatne. To chciwa, pozbawiona zasad banda” - napisał były szef MSWiA Mariusz Kierwiński.

„Politycy nie są od wyręczania sądów i prokuratury, ale to co już wiemy o Funduszu Sprawiedliwości pozwala postawić tezę, że w Ministerstwie Sprawiedliwości działała zorganizowana grupa przestępcza. Bezwzględna, chciwa i bez zasad” - skomentował poseł Zbigniew Konwiński.

"Były szef prokuratury regionalnej w Warszawie na telefon ustalał z politykami PiS swoje działania. A jak Ci politycy chcieli złożyć zawiadomienie do prokuratury w sobotę, to specjalnie otwierał im budynek.
W jego pracy nie było nic z etosu prokuratora. Wstyd i hańba" - uważa wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

"Prokurator na telefon. Ziobrokrator Romelczuk. Obrzydliwe ukręcanie sprawy.. Obraz degeneracji prokuratury. Tak wygląda sterowanie prokuraturą na Białorusi, czy w innych republikach postsowieckich" - stwierdził poseł Krzysztof Brejza.

„Z tego już się nie wywiną! 50 godzin nagrań z politykami Suwerennej Polski w rolach głównych w rękach prokuratury. I już wiemy jak wiceminister Romanowski załatwiał z kolegą prokuratorem zablokowanie niewygodnej dla nich sprawy Ex Bono. Będą siedzieć” - napisała Kamila Gasiuk-Pihowicz.

"T. Mraz przez niemal dwa lata nagrywał kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości za czasów Zbigniewa Ziobry.
No to mają ciepło dziś Ziobryści. Ale jak to wielokrotnie mówili przy Pegasusie - „jesteś czysty, co Ci to przeszkadza, że jesteś inwigilowany.” Prawda panowie?" - skomentowała Marta Golbik.

- Panu ministrowi Ziobro wydawało się, że to polityk partii, która wygrywa wybory będzie ludzi skazywał, piętnował. Tak długo jak długo ja będę premierem, politycy i partie polityczne nie będą decydowały o tym kto idzie do więzienia — mówił w TVP Info premier Donald Tusk.

- Jest wiele dowodów, które gromadził p.Tomasz Mraz (...), które stanowią – moim zdaniem – podstawę do stwierdzenia, że mieliśmy do czynienia ze zorganizowaną grupą przestępczą, która działała pod kierownictwem p. Zbigniewa Ziobro — skomentował w TVN24 Roman Giertych.

„Ciekawe czasy. Trzeba komuś bardzo ufać, by nie podejrzewać go o włączony dyktafon w telefonie, a że w polityce mało kto komu ufa No ale chociaż się trochę dowiemy o kulisach władzy. Pytanie tylko co z tym zrobimy” - napisał na X były poseł Artur Dziambor.

Od kilku miesięcy prokuratorzy mają dysponować nagraniami rozmów z Ministerstwa Sprawiedliwości. Przez około dwa lata swoje kontakty z pracownikami resortu nagrywał były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości Tomasz Mraz.

Były współpracownik Zbigniewa Ziobry w środę na posiedzeniu zespołu do spraw rozliczeń PiS mówił, lider Suwerennej Polski zlecał organizowanie konkursów pod wybrane podmioty, którym pomagano też pisać wnioski.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Andrzej Duda: Skoro Putin chce, by Rosjanie masowo ginęli, to należy to spełnić
Polityka
Sondaż: Kto faworytem w drugiej turze wyborów prezydenckich. Złe informacje dla Morawieckiego
Polityka
Sondaż: Kto jest największym przegranym wyborów do Parlamentu Europejskiego?
Polityka
Jacek Nizinkiewicz: Giertych pozywa media. Czy taka będzie praktyka posłów KO?
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Polityka
Maciej Wąsik musi zrzec się mandatu posła? Kancelaria Sejmu wyjaśnia
Polityka
Dobromir Sośnierz: Konfederację z AfD dużo więcej łączy, choć sporo nas też dzieli