Włodzimierz Czarzasty nie będzie marszałkiem? "Może Szymon Hołownia chce zabezpieczyć stołek"

Bardzo dużo działaczy i działaczek naszych startowało z komitetów lokalnych. Ta Lewica nie była widoczna, a sukcesy mamy - mówiła w rozmowie z TVN24 wiceminister kultury Joanna Scheuring-Wielgus, pytana o wynik wyborów samorządowych.

Publikacja: 10.04.2024 08:17

Joanna Scheuring-Wielgus i Szymon Hołownia

Joanna Scheuring-Wielgus i Szymon Hołownia

Foto: PAP, Radek Pietruszka, Paweł Supernak

Lewica w wyborach do sejmików, na poziomie ogólnopolskim, zdobyła 6,21 proc. poparcia, najmniej spośród formacji tworzących koalicję rządzącą.

Joanna Scheuring-Wielgus: Wybory samorządowe jak bigos

- Te wybory samorządowe to jest taki bigos, w którym jest i kwaśno, i gorzko, i niesmacznie, i jakaś kiełbasa wyborcza. Dużo osób mówi, że wygrali, że jest super, a każdy z nas, niezależnie od partii politycznej, w kuluarach mówi coś innego — odparła Scheuring-Wielgus pytana o wynik wyborów.

Na uwagę, że dla niektórych w bigosie tym może być więcej goryczy, niż dla innych, wiceminister kultury stwierdziła, że "jeśli się zakładało, że gorycz może być, to to rozczarowanie może być trochę mniejsze".

Czytaj więcej

Sondaż "Rzeczpospolitej": Zmiany w samorządach. Czy Polacy są z nich dumni?

Scheuring-Wielgus stwierdziła, że przed wyborami spodziewała się słabszego wyniku Nowej Lewicy ponieważ „wybory sejmikowe dla Lewicy od wielu lat nie są dobre”.

Joanna Scheuring-Wielgus o wyniku Lewicy w wyborach samorządowych: Dotrzeć do ludzi z informacją, że Lewica odnosi sukcesy

- Bardzo dużo działaczy i działaczek naszych startowało z komitetów lokalnych. Ta Lewica nie była widoczna, a sukcesy mamy — mówiła też.

- Ja myślę, że dla nas, dla Lewicy, mamy nową sytuację - jesteśmy po raz pierwszy od 18 lat w rządzie. I teraz jak przekuć w sukces, dotrzeć z informacją do ludzi, że Lewica w tym rządzie odnosi sukcesy, że nasze postulaty są realizowane. Żeby nie było wrażenia, że Lewica nic nie robi. To jedna z takich rzeczy, których ludzi nie zauważają i może potrzeba jeszcze trochę czasu, by przekuć tę informację dla ludzi — przekonywała Scheuring-Wielgus.

My w kampanii samorządowej postawiliśmy na mieszkalnictwo, na szkołę i na szpitale

Joanna Scheuring-Wielgus, wiceminister kultury

- Najtrudniej jest skonsumować zwycięstwo — mówiła też.

Joanna Scheuring-Wielgus: To nie Lewica wywołała temat aborcji w wyborach samorządowych

A może Lewicy zaszkodziło uczynienie aborcji tematem wyborów?

- To nie my wywołaliśmy ten temat. Szymon Hołownia go wywołał. My złożyliśmy projekty aborcyjne 13 grudnia. I Szymon Hołownia przetrzymywał te projekty w zamrażarce sejmowej. My w kuluarach staraliśmy się doprowadzić do tego, by była debata nad nimi. I byliśmy zwodzeni — stwierdziła.

Czytaj więcej

Poseł PSL: Jesteśmy wierni umowie koalicyjnej. Na razie

- My w kampanii samorządowej postawiliśmy na mieszkalnictwo, na szkołę i na szpitale. To że tematy się nie przebiły, to oczywiście jest nasza wina. Nikt z nas nie myślał by mówić o aborcji — dodała.

Scheuring-Wielgus spytano też czy pozycja Lewicy w rządzie może osłabnąć po rekonstrukcji w związku z jej wynikiem w wyborach samorządowych?

- Nie spodziewam się tego, jeśli chodzi o rekonstrukcję rządu nie będzie o tym decydował Hołownia, czy (Władysław) Kosiniak-Kamysz, tylko będzie decydował premier - odparła.

A co z fotelem marszałka dla Włodzimierza Czarzastego? Politycy Trzeciej Drogi, z Szymonem Hołownią na czele, w ostatnich dniach powtarzają, że umowę koalicyjną, w której zapisano objęcie przez Czarzastego fotela marszałka Sejmu, można renegocjować.

- Nie chcę być złośliwa wobec marszałka Hołowni, bo go lubię, ale rozumiem, że po całej tej dyskusji na temat praw kobiet, która pokazała ludziom jakie jest stanowisko marszałka Hołowni, on też nie ma pewności, ze będzie miał dobre notowania jako (kandydat na) prezydent(a) i dlatego chce sobie zabezpieczyć stołek. Ale to jest złośliwość. Nie chcę taka być - stwierdziła.

Lewica w wyborach do sejmików, na poziomie ogólnopolskim, zdobyła 6,21 proc. poparcia, najmniej spośród formacji tworzących koalicję rządzącą.

Joanna Scheuring-Wielgus: Wybory samorządowe jak bigos

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Obajtek o komisji ws. afery wizowej: Nie będę tańczył, jak Szczerba zagra
Polityka
Deklaracja Donalda Tuska. Przymiarki do wyścigu prezydenckiego nabiorą tempa
Polityka
Pakt migracyjny. Kaczyński: Tusk został wsypany przez premiera Francji
Polityka
"Najlepiej nie pamiętać". Na nowych taśmach Mraza są przygotowania do zeznań na komisji śledczej i przed NIK
Polityka
Sondaż: Która polska partia prowadzi politykę korzystną z punktu widzenia Rosji?
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy